Crna hronika

Muk na institucionalni pritisak: Nadležni ostali nijemi na pokušaj specijalnog tužioca da zastraši novinara Draška Đuranovića i naređenje koje je izdao dnevnom listu „Pobjeda“

Tužilački savjet juče iza zatvorenih vrata o Šoškiću - a danas kažu da im nije podnijet prijedlog za utvrđivanje njegove odgovornosti?!

U današnjem odgovoru iz Tužilačkog savjeta su ponovo podsjetili da se „za preispitavanje postupanja državnih tužilaca može pokrenuti postupak u skladu sa zakonom“. To naravno nije isključeno - ali se postavlja pitanje koja je onda funkcija Tužilačkog savjeta - pošto je članovima tog tijela u opisu posla, između ostalog, upravo da preispituju i cijene postupanje državnih tužilaca

Tužilački savjet juče iza zatvorenih vrata o Šoškiću - a danas kažu da im nije podnijet prijedlog za utvrđivanje njegove odgovornosti?! Foto: Portal ETV
Portal ETVIzvor

Tužilačkom savjetu, u konkretnom slučaju, u skladu sa Zakonom o Državnom tužilaštvu, nije podnijet predlog za utvrđivanje bilo kog oblika eventualne odgovornosti - saopšteno je Portalu ETV nakon jučerašnje sjednice Tužilačkog savjeta na kojoj su članovi tog tijela iza zatvorenih vrata raspravljali hoće li preispitati postupanje specijalnog tužioca Miloša Šoškića koji je još jednom pokušao da zastraši novinara Draška Đuranovića i dnevnom listu „Pobjeda“ naredio da mu dostavi sve tekstove koje je on objavio dok je bio na čelu tog medija - a koji se tiču postupanja Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).

Oni su nakon jučerašnje sjednice saopštili da su odbili sedam prigovora, a prihvatili dva. Dodali su da „svako ko smatra da je potrebno preispitati postupanje tužilaca može da pokrene postupak“. Tada nijesu precizirali da se ova poruka odnosi na slučaj Šoškića - ali je sada jasno da su nadležni ostali nijemi na pokušaj specijalnog tužioca da vrši institucionalni pritisak na jedan medij, jednog novinara, uguši slobodnu riječ i utiče na slobodu medija.

U današnjem odgovoru Portalu ETV su ponovo podsjetili da se „za preispitavanje postupanja državnih tužilaca može pokrenuti postupak u skladu sa zakonom“.

To naravno nije isključeno - ali se postavlja pitanje koja je onda funkcija Tužilačkog savjeta - pošto je članovima tog tijela u opisu posla, između ostalog, upravo da preispituju i cijene postupanje državnih tužilaca.

U zahtjevu kakav do sada nije zabilježen prema jednom mediju ili novinaru od osnivanja Specijalnog državnog tužilaštva, tužilac Šoškić naredio je 24. septembra da ga Pobjeda podrobno informiše o periodu u kojem je Đuranović bio glavni i odgovorni urednik - ali i zatražio da mu se dostave svi tekstovi i nakon što je Đuranoviću prestala funkcija?!

- Potrebno je da nas obavijestite u kojem periodu je Draško Djuranović bio glavni i odgovorni urednik i direktor ,,Pobjede“, kao i da nam dostavite sve novinske tekstove objavljene u dnevnom listu i na portalu ,,Pobjeda“ koji se odnose na krivični postupak koji se vodi protiv okrivljenih Zorana Lazovića i Milivoja Katnića u periodu dok je Draško Djuranović bio glavni i odgovorni urednik i direktor ,,Pobjede“. Takodje, potrebno je da nam dostavite i sve tekstove na istu temu koji su objavljeni nakon što mu je prestala funkcija. U vezi prednjeg zahtjeva postupite u što kraćem roku - ističe se u dopisu koji potpisuje specijalni tužilac Miloš Šoškić.

Nije jasno zbog čega naredbodavno traži da mu Pobjeda zvanično - ,,u što kraćem roku“ - dostavi tekstove u periodu kada je Đuranović bio glavni i odgovorni urednik, kada su svi ti tekstovi već objavljeni u dnevnoj novini?!

RANIJE REČENO DA ĆE TO RAZMATRATI

Urednik Portala ETV Duško Mihailović uputio je ovim povodom pitanja vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću ukazujući na pritiske specijalnog tužioca na bivšeg glavnog i odgovornog urednika Pobjede Draška Đuranovića.

- Molim Vas da nam u kapacitetu VDT-a, ali i predsjednika i članova Tužilačkog savjeta, odgovorite na pitanje da li ćete pokrenuti disciplinski postupak, ili na neki drugi način preispitati djelovanje specijalnog tužioca Miloša Šoškića zbog zloupotrebe moći i državnih resursa koji se ogledaju u skandaloznom zahtjevu, do sada nezabilježenom tokom postojanja SDT-a prema nekom mediju ili novinaru. Ovakav ultimativni zahtjev Šoškića doživljavamo kao zloupotrebu državne pozicije, pokušaj institucionalnog pritiska, ali i kao targetiranje i pokušaj zastrašivanja doskorašnjeg glavnog urednika Pobjede, sada novinara i urednika u TV E, Draška Đuranovića - istakao je Mihailović u mejlu upućenom Tužilačkom savjetu i VDT-u.

Odgovor našem portalu stigao je nakon nekoliko sati iz Kabineta Markovića.

- Vaša pitanja i navodi biće razmotreni na sjednici Tužilačkog savjeta, nakon čega ćete biti informisani o donijetoj odluci - navedeno je u kratkom odgovoru koji potpisuje Kabinet vrhovnog državnog tužioca.

I uredništvo Televizije E uputilo je Markoviću zahtjev da odgovori na ova pitanja.

TARGETIRANJE I ZASTRAŠIVANJE

Na besprizorni postupak Šoškića i pokušaj da zastraši Đuranovića i naređuje jednom mediju, reagovali su Medijski savjet za samoregulaciju, Crnogorski helsinški odbor, nevladina organizacija 35 mm, Crnogorski PEN centar, predsjednik Sindikata medija Radomir Kračković...

Ocijenili su da postupak specijalnog tužioca predstavlja ozbiljan institucionalni pritisak na Đuranovića, te da je neprihvatljivo targetiranje i zastrašivanje slobodnih novinara i medija od strane SDT-a.

Ugrožen napredak države

Izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović ukazao je da potez Šoškića nije samo kompromitacija tužilaštva - već pokušaj urušavanja osnovnih medijskih sloboda i izražavanja. Podvukao je i da su upravo te slobode u poglavlju 23 za pristupanje Evropskoj uniji implicirajući da ovakvi postupci, između ostalog, ugrožavaju i napredak naše države.

Portal Analitika