“Savjet je apelovao da se razmotri upućivanje određenje smjernice ili uputstva prema državnim tužiocima kako bi se, u datim okolnostima, za navedeno kivično djelo zadržavanje preduzimalo kao izuzetna mjera”, navode u Savjetu.
Savjet vjeruje da je riječ o krivičnom djelu koje i ne zahtijeva neko duže vrijeme za prikupljanje dokumentacije i drugih dokaza protiv osumnjičenog, pa mjeri zadržavanja nije neophodno tako često pribjegavati.
“Posebno treba imati u vidu ograničene prostorne kapacitete pritvorskih prostorija, kao i činjenicu da tamo nije moguće sprovoditi sve preventivne i higijenske preporuke kako bi se spriječilo širenje zarazne bolesti”, navode u Savjetu.
Savjet je uvjeren da bi se i na taj način podržali napori društva u cjelini za zaštitu zdravlja i kontrolu rizika, ali i sprječavanja dužeg boravka zadržanih u nehumanim uslovima.
Iz Savjeta su ukazali na neadekvatne uslove policijskih prostorija za zadržavanje na Cetinju, u Danilovgradu i Podgorici.
“Zatečeni uslovi su naročito bili zabrinjavajući u Podgorici (u jednom krevetu spavaju po dva zadržana lica, većina prostorija je bez osvjetljenja, u nekoliko prostorija nema pristupa vodi, u muškom tolaetu nema sapuna, a kompletan prostor pritvora je naročito teško očistiti u danima vikenda)”, ističu u Savjetu.
Uprava za imovinu, nakon intervencije Savjeta za građansku kontrolu rada policije, najavila je, već za danas, dovođenje dvije prostorije za zadržavanje u OB Danilovgrad u stanje koje predviđaju relevantni standardi. O tome dostupno ovdje.