Američka banka Morgan je najavila sličan potez, dok se sve više kompanija bave rasizmom nakon pošto je policija ubila Džordža Flojda u Mineapolisu.
Zamjena ovih termina bi mogla da košta milione i da traje mjesecima, ocjenjuju stručnjaci.
U programerskom govoru, riječ „gospodar" (master) se odnosi na glavnu verziju koda koji kontroliše „robove" (slejv), odnosno replike.
„Crna lista" se koristi da opiše stavke koje su automatski odbijene, obično zabranjene sajtove.
Tviterovo odjeljenje za inženjering je u četvrtak objavilo niz riječi koje kompanija želi da prestane da koristi zarad „inkluzivnijeg jezika". Lista uključuje zamjenu riječi „bijela lista" sa „dozvoli-lista" i „gospodar/rob" sa „vođa/pratilac".
Prošlog mjeseca, osnivač Tvitera Džek Dorsi donirao je tri miliona dolara organizaciji Upoznaj svoja prava bivšeg igrača NFL lige Kolina Kepernika, kako bi „unaprijedio oslobođenje i blagostanje" manjinskih zajednica.
Banka Morgan je saopštila da izbacuje zastarjele programerske izraze, kako se pokret “Životi crnaca su važni” probija kroz korporativni svijet.
Ova kompanija je rekla da su se izrazi pojavili u nekom od njihovih tehnoloških pravilnika i programerskim kodovima.
Guglov pretraživač otvorenog koda Hromijum i operativni sistem Android su takođe ohrabrili programere da izbjegavaju korišćenje izraza „crna lista" i „bijela lista".
Svjetski brendovi takođe pažljivo analiziraju imena i logoe njihovih proizvoda kako bi izbjegli rasne stereotipe.
Proteklih nedjelja, brojni poznati brendovi su saopštili da će mijenjati ili razmatrati brending.
Kompanije Ford, Adidas, Koka-kola, Junilever i Starbaks su se pridružili kampanji. čiji je cilj uklanjanje sadržaja mržnje na društvenim mrežama.
Istovremeno, društvene mreže su takođe pod pritiskom da se izbore sa objavama mržnje, a Fejsbuk se suočava sa bojkotom plaćenih reklama na toj platformi koju je pokrenula kampanja Zaustavimo mržnju za profitiranje