Stečajna uprava Montenegro erlajnza (MA) podnijela je juče Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici krivičnu prijavu protiv više N.N. lica zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično djelo teška krađa, otuđenjem djelova sa vazduhoplova "embraer 195", registarskih oznaka AOC-40.
Riječ je o avionu koji je, po osnovu ugovora o finansijskom lizingu sa brazilskom BNDES bankom, koristio MA i čiji je kodni naziv ,,čarli“, jer je treći u floti MA, nabavljen nakon prva dva aviona kojima su kodni nazivi ,,alfa“ i ,,bravo“. ,,Alfa“ i ,,bravo“ su sada u floti Air Monetnegra, koji ih je kupio od GECAS-a, od kojeg ih je MA iznajmljivao, za 21 milion eura, što je dio osnivačkog kapitala Vlade u toj firmi od ukupno 30 miliona eura. O kupovini ,,čarlija“ sada sa Brazilcima pregovara To Montenegro.
U krivičnoj prijavi, koju je u ime stečajne uprave podnio advokat Mihailo Bojović, navodi se da je ,,čarli“ u neplovidbenom stanju stacioniran na vojnom dijelu aerodroma u Podgorici. Tu je, kako se ukazuje, pristup strogo ograničen licima sa posebnim dozvolama, odnosno tehničkom osoblju i službenicima avio-kompanija i aerodroma.
- Dana 14. oktobra 2021. godine stečajni upravnik je obaviješten od nadležnog u sektoru tehnike MA da se označenom vazduhoplovu neovlašćeno pristupa od strane NN lica, te da se sa njega uzimaju djelovi, o čemu je i sačinjena foto-dokumentacija. O navedenom mogu posvjedočiti i angažovani službenici sektora tehnike Srđan Gojković, Sanja Nikezić, Valeri Đekić, Vučeta Perović i Srđan Habić. Označeni vazduhoplov je predmet teške krađe i devastacije od strane više NN lica koja su se udružila radi vršenja krađa, na način što neovlašćeno pristupaju tuđoj imovini - kaže se u prijavi, u koju je Pobjeda imala uvid.
Iznos štete
Stečajna uprava MA u ovom momentu ne zna preciznu vrijednost otuđene imovine, ali u prijavi ističe da je riječ o djelovima aviona čije su cijene na tržištu visoke, te da se procjenjuje da je šteta veća od 30.000 eura.
- Prijavljeni su se udružili i savlađivanjem većih prepreka neovlašćeno pristupili tuđoj imovini u namjeri da njenim prisvajanjem sebi ili drugom pribave protivpravnu imovinsku korist u iznosu većem od 30.000 eura, a na štetu podnosioca prijave - naglašava se u prijavi, te dodaje da osnovano vjeruju da su se u radnjama NN lica stekli svi bitni elementi krivičnog djela teška krađa iz člana 240, stav tri Krivičnog zakonika.
- Predlažemo da nadležni tužilac inicira postupak po ovoj prijavi, utvrdi identitet prijavljenih lica i procesuira ih za prijavljeno djelo ili eventualno drugo djelo za koje se goni po službenoj dužnosti - zaključuje se u prijavi.
Čeka vlasnika
,,Čarli“ je obavio posljednji let MA 26. decembra prošle godine, kada je sa tivatskog aerodroma poletio za Podgoricu. On je bio najmlađi od tri "embraera 195" koje je u floti imao MA, a koristio ga je od jula 2010. godine. Uzet je na finansijski lizing i za njega je bivša nacionalna avio-kompanija Brazilcima ukupno platila 39,2 miliona dolara, dok su ostale neplaćene četiri rate, od kojih dvije stižu na naplatu sljedeće godine, zbog čega avion nije prešao u vlasništvo MA.
O njegovom preuzimanju od januara pregovaraju predstavnici To Montenegra, kojima je BNDES za njega tražio 4,99 miliona dolara. Vlada je 24. juna odobrila To Montenegru kupovinu ,,čarlija“, ali od tada nema informacije o tome je li prešao u vlasništvo nove avio-kompanije.
U krivičnoj prijavi stečajne uprave MA navodi se da je ,,čarli“ upisan u njihov registar imovine, te da su zbog toga dužni da se o njemu staraju, ali da pravni status ovog aviona još nije definisan u pogledu vlasničkih prava.
U To Montenegru kažu da nijesu koristili djelove sa trećeg aviona
Na pitanje Pobjede da li su mehaničari To Montenegra koristili djelove ,,čarlija“ za popravku jednog od dva aviona iz njihove flote, registarskih oznaka 40-AOB, u državnoj avio-kompaniji su kazali da to nijesu radili.
- Nije tačno da za popravku AOB koristimo djelove aviona AOC - rekli su iz To Montenegra.