Na tom zasijedanju trebalo bi da se čuju smjernice američke politike na Kosovu, ali i u BiH, gdje su SAD već počele pripreme za djelovanje imenovanjem novih čelnih ljudi. Tako bi u BiH uskoro trebalo da dođe novi ambasador Michael Murphy, koji je prije desetak godina već radio kao politički savjetnik u Američkoj ambasadi u Sarajevu.
Takođe, za novog regionalnog predstavnika imenovan je ambasador Gabriel Escobar, dok je Matthew Palmer dobio zaduženje da se bavi reformom izbornog procesa u našoj zemlji.
Do kraja mjeseca ili početkom novembra SAD bi trebalo da objave novu crnu listu na kojoj su imena osoba i kompanija koje će dobiti određenu vrstu američke kazne, a prije svega zbog korupcije i kriminala koje SAD ocjenjuje kao prijeteću. Američka ambasada u Sarajevu je još ranije naglasila da bi sankcije mogle ići u pravcu zabrane putovanja u SAD, odnosno odbijanja vize, ali je evidentno da to neće biti sve.
Treba istaći da bi ovaj put američke sankcije trebalo da prate i neke evropske zemlje, a Velika Britanija je već javno potvrdila da će to uraditi. Sankcije je jasno najavio i ambasador Escobar u razgovoru s Miloradom Dodikom prije desetak dana.
Od SAD-a se pak najviše očekuje da presječe pojedina politička divljanja iz entiteta RS, konkretno najave udara na državu, formiranje paralelnih institucija, što je glavni katalizator nestabilnosti u BiH. A s obzirom na to da je pred državom izazov izbornih reformi, djelimičnih izmjena Ustava i rad na evropskim i regionalnim integracijama, sprečavanje udara na državu je imperativ.