Na jučerašnjem okruglom stolu Ekonomskog fakulteta i Ministarstva ekonomije, kao završnicom obuke o korporativnom upravljanju državnim kompanijama, čulo se da je preduslov odvajanje vlasništva od tog procesa, što u Crnoj Gori još nije zaživjelo.
Potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović je ocijenio da na ključnim mjestima treba da se biraju ljudi na osnovu znanja, iskustva i profesionalnosti, što do sada nije bio slučaj. Ocijenio je lošom postojeću praksu da u državnim kompanijama predsjednik borda upravlja svim procesima, a da članovi po njegovim instrukcijama ,,dižu ruku“.
Realnost
Da se situacija nije promijenila u Plantažama, ustvrdio je manjinski akcionar Darko Dajković koji je iz publike poručio studentima da sve što su čuli u vezi sa članovima upravnog odbora, mogu slobodno da zaborave.
- To je priča za javnost, a realnost je druga. Da biste bili članovi borda u državnim preduzećima treba vam članska karta partije. Sada fino pođite i učlanite se u sve političke partije, pa da imate više partijskih kartica, nego kreditnih, a kasnije će doći i više kreditnih – kazao je Dajković.
Pitao je ministra ekonomije Gorana Đurovića kada će biti ukinuto "sveto trojstvo" da član menadžmenta i odbora mora imati partijsku knjižicu, što više funkcija i bude sklon partijskim kombinacijama.
- Kada to ukinete, svaka će državna firma raditi bolje nego privatna. Ministre, da li znate da su manjinski akcionari diskriminisani u svim državnim preduzećima? Što se tiče ponašanja i uvažavanja manjinskih akcionara, sve je isto u Plantažama, samo nam Vesa i Verice nema. Na skupštini akcionara pričamo i predlažemo, ništa se ne usvaja – kazao je Dajković dodajući da kao manjinski akcionari nemaju nikakav pristup informacijama.
Kazao je da je prošle godine prodato zemljište vrijednosti 1,4 miliona, pitajući ministra da li za to zna, i dodajući da oni nemaju nikakvu informaciju šta se desilo sa tim novcem.
Nasljeđe
Ministar Đurović je priznao da je "nakon što je dobio prijateljski poziv da bude član borda direktora To Montenegro", shvatio da ne zna ništa.
- Sa ekonomske strane sam poznavao neke stvari, ali sa pravne strane ništa. Nijesam se samo ja s tim suočio, to je bilo nasljeđe koje je podrazumijevalo da se dođe, nešto se glasa ili ne glasa i to je to. Nažalost, tako je bilo i sa menadžerima, pa nije čudo što imamo gubitaše – kazao je Đurović i istakao da je zbog toga inicirao obuku u oblastima koje treba da zna svaki član borda.
- Sada ovo nijesmo mogli da uvedemo kao obavezujuću normu, ali mislim da svako ko se prihvati da bude član odbora, treba da prođe ovu obuku – kazao je Đurović dodajući da je razlika između razvijenih i nerazvijenih zemalja u korporativnom upravljanju.
Prof. dr Milan Lakićević je kazao da sistem mora da se razvija, jer je u suprotnom ugrožen njegov opstanak. Svjesni su da u Crnoj Gori još nije shvaćena potreba razdvajanja vlasništva od upravljanja.
- Tu potrebu nije prepoznala ni država, ponaša se kao privatni vlasnik. Ponekad jedno od ograničenja može biti što država pokušava na administrativan način da uređuje poslovanje tih društava, što nije dobro, jer nekad derogira zakon – kazao je Lakićević
I dodao da je država uspjela da napravi dobar pravni ambijent za biznis, u najvećoj mjeri usaglašen sa tekovinom EU, ali da treba imati u vidu da se i ona neprestano mijenja, što zahtijeva stalno usaglašavanje.
Obuka
Jednomjesečnu obuku kroz boravak u državnim firmama, kao članovi uprave i nadzornih tijela, prošlo je 30 polaznika obuke. Sa Ekonomskog fakulteta tvrde da su polaznici unaprijedili znanja i vještine iz oblasti korporativnog upravljanja, računovodstva, revizije i finansija na predavanjima profesora sa Ekonomskog i Pravnog fakulteta iz Podgorice i Beograda, predavača iz partnerskih institucija, kao i sudija, advokata, koji su im prenijeli znanja i iskustva iz prakse.