Veliki napredak u modernoj tehnologiji podrazumijeva da će svaki novi računar koji se nađe na tržištu biti brzo zamijenjen još superiornijim modelom, a serveri se danas mijenjaju na barem svake četiri godine.
Gigant u društvenim medijima sada želi da podstakne studente da se izbore sa “planinama” odbačenog hardvera na đubrištima tako što će napraviti biorazgradivi server koji će moći da se razloži u zemlji i čak koristi kao kompost.
Facebook je tako pokrenuo Open Compute projekat s ciljem da dizajnira jeftine servere od eko materijala i predstavio ga studentima Purdue univerziteta u SAD, najveće institucije koja se bavi proučavanjem tehnologije i inžinjeringa.
Kućišta za servere obično su napravljena od čelika koji se može reciklirati, ali je cilj projekta da se pronađe još održiviji dizajn u potpunosti sačinjen od biorazgradivih materijala.
Studenti Purdue univerziteta provešće vrijeme proučavajući adekvatno gradivo, prije nego što se podijele u timove i počnu da rade na zadacima.
Oni će zatim predstaviti svoje ideje sudijama i pobjednički tim će dobiti finansije za izradu prototipa.
“Mislimo da u ovome leži ogroman potencijal, budući da se serveri mijenjaju na svake dvije ili tri godine. Iako se kućište reciklira, vrijedi ispitati mogu li se pomjeriti granice održivog sistema”, kažu čelnici Open Compute projekta.
Ranije ove godine jedna irska firma predstavila je PC napravljen gotovo u potpunosti od drveta. Proizvođač takozvanog iameco računara tvrdi da se svaki od njegovih djelova može reciklirati.
(B92)