Direktor projekta INO NET Konard Nierubiec rekao je da je globalna pandemija ponovo potvrdila da su upravljanje inovacijama, prenos tehnologije i razvoj istraživanja i dalje glavni stubovi EU. Naglasio je da je projekat postigao značajne uspjehe među kojima je uspostavljanje mentorskog programa i mreže mentora u okviru javnog portala 000Naucne mreza.
,,Ovo će pomoći mladim inovatorima da steknu praktično iskustvo u radu sa inovativnim projektima i dobiju tehničku podršku od mentora”, kazao je on.
On je rekao da ne bi mogli da postignu te rezultate bez odlične saradnje sa svim relevantnim institucijama u Crnoj Gori, tj Ministarstva ekonomskog razvoja, Ministarstva nauke, Privredne komore i Naučno tehnološkog parka Crne Gore.
,,Vjerujemo da će servisi razvijeni u okviru ovog projekta pomoći preduzećima u Crnoj Gori da budu inovativnija i konkurentnija nam lokalnom, regionalnom i tržištu EU”, istakao je Nierubiec.
Direktorica Sektora za projekte u Privrednoj Komori Tanja Radusinović kazala je da je ovo važan projekat za crnogorsku privredu.
„Smatram da možemo biti zadovoljni rezultatima projekta, tim prije što je realizovan u vrlo teškim uslovima pandemije Kovid-19 koja je onemogućila planirani način realizacije aktivnosti. Nema dileme da je i u tako izmijenjenim uslovima implementacije dat doprinos promociji inovacija i saradnja između nauke, obrazovanja i privrede kao i boljem razumijevanju instrumenata za zaštitu prava intelektualne svojine“, kazala je ona.
Ona je rekla da je Privredna komora bila uključena u dijelu pogleda koji se odnosio na unapređenje kapaciteta za zaštitu intelektualne svojine i razvoj savjetodavnih usluga za dijagnostiku u toj oblasti.
Naglasila je i da je do danas otvoren Javni poziv mikro, malim i srednjim preduzećima za besplatne konsultacije u dijelu preddijagnostike iz oblasti zaštite prava intelektualne svojine, u okviru kojeg će biti pružena besplatna savjetodavna podrška odabranim mikro, malim i srednjim preduzećima o potencijalima intelektualne svojine za razvoj njihovih biznisa.
Dodala je i da je Privredna komora u saradnji sa International development Ireland organizovala sedam radionica u kojima su učestvovali predstavnici više od 130 MSP. Neke od tema radionica bile su: važnost prava intelektualne svojine za mala i srednja preduzeća, žigovi za mala i srednja preduzeća, inovacije izumi, pravo na patent, registracija i novi trendovi itd.
Ivana Janković-Mijanović, Rukovodilac odjeljenja za Evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova, Ministarstvo ekonomskog razvoja, kazala je da Ministarstvo u svom porftoliju ima upravljanje i koordinaciju IPA fondovima koji imaju za cilj jačanje konkurentnosti i inovativnosti privatnog sektora u Crnoj Gori.
„Projekti koje sprovodimo su usmjereni na postizanje i dostizanje
kriterijumima koji su nam zadati za buduće članstvo u EU. Do sada smo implemetirali više od 10 projekata, a projekat INO NET je jedan od prvih“, rekla je Janković – Mijanović.
Istakla je kako ovim projektom žele da povežu aktere iz nauke i privrede i komercijalizaciji inovacija. Ona je rekla da je Ministarstvo ekonomskog razvoja intenzivno radilo na jačanju zakonodavnog okvira koji će da podstakne aktere iz nauke i privrede da se bave inovacijama i komercijalizuju iste.
„Ovaj projekat upravo to i radi kroz dva segmenta. Jedan je povezivanje aktera Univerziteta i privreda kroz portal naučna mreža, drugi je intenzivni rad na jačanju kapaciteta preduzeća ka implementaciji prava intelektualne svojine“, kazala je ona.
Direktor naučno tehnološkog parka Velibor Bošković predstavio je ovaj važan projekat kao centralnu jedinicu inovaciono preduzetničkog ekosistema kao i zakonsku regulativu za razvoj inovativne privrede u Crnoj Gori. Kako je rekao, potencijali inovacionog ekosistema u našoj zemlji su izuzetno značajni, ali je saradnja svih aktera na tržištu izuzetno važna, gdje se prije svega misli na državni, privatni i akademski sektor. Na konferenciji su svoja inovativna rješenja u svakodnevnom poslovanju prezentovali veliki broj komercijalnih firmi, kao što su: Arhimed, Marko Polo Travel agency, crnogorski Telekom, 3D soba, Oykos Development. Konferenciji su prisustvovali i predstavnici ICT Cortex, i DEV club, kao i više različitih kompanija iz realnog biznis sektora.