Društvo

Poteškoće sa kojima se suočavaju ne smiju ostati samo njihovi problemi

U Crnoj Gori potrebna jača borba protiv diskriminacije Roma i Egipćana

Povodom Međunarodnog dana Roma u Evropskoj kući je održan okrugli sto ‘’Vidiš li me, čovječe?’’, o poziciji i problemima Roma u Crnoj Gori.

U Crnoj Gori potrebna jača borba protiv diskriminacije Roma i Egipćana Foto: AEU
Portal AnalitikaIzvor

Zamjenik ambasadorke EU u Crnoj Gori, Rikardo Seri, istakao je da Evropska unija podržava integraciju Roma na svim nivoima. Jednak pristup kvalitetnom obrazovanju za mlade, programi obuke i usavršavanja za starije generacije i uopšte stvaranje prilika za zapošljavanje, u srži su rada Evropske unije.

''U Crnoj Gori postoji potreba za jačanjem borbe protiv anticiganizma i diskriminacije romske i egipćanske zajednice kako bi se omogućio bolji pristup oblastima privrede i društva. Anticiganizam i višestruka diskriminacija, glavni su razlozi socijalne isključenosti, dok posljedice njihovog nepovoljnog položaja uključuju visoku stopu nezaposlenosti, nisku stopu upisa i završavanja škole, te loše uslove za život velike većine Roma i Egipćana'', naglasio je Seri. 

Seri je podsjetio da ima i pozitivnih primjera i čestitao Vladi što se držala roka za usvajanje nove Strategije za Rome. 

''Ovo dodatno dokazuje vašu snažnu posvećenost napretku u integraciji Roma u okviru pristupanja EU. Sada je najvažnije da se obezbijedi solidna implementacija, uključujući i izdvajanje potrebnih sredstava. Možete računati na našu podršku na ovom putu. U međuvremenu, bitno je da damo glas ljudima iz zajednice, a ne da namećemo rješenja. Morate biti saslušani i morate biti viđeni'', zaključio je Seri.

Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici Lejla Dervišagić, je podsjetila da su osnovne norme svakog demokratskog društva prihvatanje da različitosti čini bogatstvo, a ne opasnost.

‘’Nadam se da ćemo svi zajedno na dnevnoj osnovi nastaviti pomagati pripadnicima romske zajednice da ostvare svoja prava i da se osjećaju kao punopravni članovi društva, što svakako jesu, a da će 8. april biti dan slavlja i promocije bogate kulture i tradicije Roma, a ne samo osvrtanje na probleme’’, istakla je Dervišagić. 

Ona je zaključila da je za kvalitetan napredak u oblasti socijalne inkluzije Roma najbitnije zajedništvo i saradnja svih, a da je posebno važno da same predstavnike zajednice uključimo u naš rad.

‘’Kada je neko cijeli život diskriminisan on navikne na diskriminaciju i to mu je svakodnevica. On je uvijek diskriminsan i postao je ‘’imun’’. Na jednoj strani, radi država, medjunarodne i nevladine organizacije, ali sada zajednica mora da preduzme neke korake. Jer ako svi rade svoj dio posla, a zajednica ne radi, tu mogu biti zastoji i ne možemo ići naprijed. Zato i mi moramo pričati u porodici, sa prijateljima, da krenemo i da se uključimo’’, kazao je predstavnik Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Sokolj Beganaj. 

Prema Balkanskom barometru iz 2019, sprovedenom u zemljama Jugoistočne Evrope, Romi i Egipćani su i dalje žrtve duboko ukorijenjenih predrasuda, kako u društvu, tako i u profesionalnom okruženju, dok je podrška koja im se pruža u vidu afirmativne akcije znatno manje dostupna u poređenju sa drugim ranjivim grupama. NVO aktivista Samir Jaha podsjetio je kolika je uloga nvo sektora važna.

‘’Romska zajednica se promijenila. Ono što je činjienica je da se percepcija većinske zajednice o romskoj zajednici ne mijenja. To nam govore i istraživanja’’, naglasio je Jaha.

Podrška različitim oblicima romskih preduzetničkih inicijativa jedan je od najefikasnijih načina da se prekine ciklus siromaštva i romskim građanima omogući da doprinesu ekonomskom razvoju određene zemlje ili regiona. U okviru EU projekta medijatori su napravili sponu izmedju zajednice i institucija. 

‘’HELP je organizacija koja se zalaže za unapredjenje položaja romske zajednice. Zahvaljujući EU, kroz program medijatora pomogli smo zajednici da ostvari svoja ljudska prava. U 11 opština sada imamo saradnike za socijalnu, zdravstvenu zaštitu i zapošljavanje ‘’, istakao je jedan odHelp medijatora Nardi Ahmetovic.

Portal Analitika