Društvo

U Crnoj Gori tokom osam godina registrovane 22 žrtve trafikinga

Izvor

Crveni krst Crne Gore (CKCG) i Kancelarija za borbu protiv trgovine ljudima danas nizom akcija obilježavaju Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima, pod sloganom “Ne zatvaraj oči-prekini tišinu. Zaustavi trgovinu ljudima”.

“Od 2004. godine do jula ove, Uprava policije podnijela je 20 krivičnih prijava za djela protiv trgovine ljudima, a u tom periodu tužioci su podigli optužnice protiv 52 osobe, dok je kod nadležnih sudova bilo 14 predmeta, od kojih je 12 pravosnažno riješeno”, kazala je Mugoša.

Prema njenim riječima, u proteklih osam godina registrovane su i zbrinute 22 žrtve trafikinga.

“Njima je sva neophodna pomoć pružena u Vladinom skloništu za žrtve trgovine ljudima”, kazala je Mugoša.

Ona je dodala da u skloništu trenutno nema nijedne žrtve.

“Profil žrtava je ugavnom takav da one dolaze iz stranih, mahom siromašnih država, iz nesređenih porodica i uglavnom su niskog obrazovanja. Prosječna starost žrtava je od 17 do 45 godina, a do sada smo imali i tri maloljetne osobe”, precizirala je Mugoša. Kao najčešće države iz kojih su u Crnoj Gori registrovane žrtve navela je Srbiju i Kosovo, ali je bilo i pojedinačnih slučajeva iz Ukrajine, Bangladeša i Crne Gore.

Mugoša je kazala da su se zabilježeni slučajevi u Crnoj Gori uglavnom svodili na trafiking zbog seksualne eksploatacije, ali bilo je i nekoliko primjera zbog radnog izrabljivanja.

“U Crnoj Gori ovaj problem nije sistematski, generalni, već se svodi na pojedinačne slučajeve. Zato je prevencija najvažnija aktivnost kojoj smo okrenuti”, navela je ona.

Kako bi se problem sistematski rješavao i sprječavao, Mugoša je kazala da je planirano da djeca o njemu uče kroz plan i program predmeta građansko obrazovanje.

Generalni sekretar CKCG Jelena Dubak kazala je da je trafiking vrsta biznisa od kog se na globalnom nivou zarađuju milijarde.

“Laici misle da je trgovima ljudima prosta kupovina i prodaja života, ali mi se trudimo da edukacijama ukažeo da ona obuhvata još mnogo toga što se ne podrazumijeva”, rekla je ona.

Dubak je kazala da će volonteri u svim crnogorskim gradovima danas dijeliti promotivni, edukativni materijal na tu temu, kao i da će ga uz kupljene karte dobiti putnici na crnogorskim aerodromima i željeznici, jer su putovanja prepoznata kao potencijalni trenuci rizika.

Ona je pozvala sve građane da se u slučaju neke neželjene situacije te vrste ili zbog edukacije jave na besplatan broj, koji je dostupan 24 sata- 116666.

U promotivnim brošurama savjetovane mjere opreza su da se ne treba upuštati u razgovor sa nepoznatim osobama, da se lična dokumenta pažljivo čuvaju kao i da se lični podaci ne dijele nepoznatima kao ii na društvenim mrežama.

“Budite oprezni kada čitate konkurse za posao, pogotovo one u kojima se nudi laka zarada, provjerite da li je agencija koja nudi posao pouzdana, da li je neko preko nje već dobio posao, i provjerite da li je potrebna radna viza”, navodi se u brošurama.

Građanima se savjetuje i da uvijek budu u kontaktu sa porodicom, i da se, ukoliko putuju raspitaju se za broj ambasade svoje zemlje.

Portal Analitika