U međunarodnoj analizi procjene bezbjednosti puteva, magistrale oko Nikšića dobile su uglavnom najnižu ocjenu.
"Od šest magistralnih puteva koji se kategorišu kao rizični kada je u pitanju performans vozača, tri su na području opštine Nikšić. Tu govorimo o dionicama prema Vilusima, Jasenovom Polju i ka Plužinama.", kaže Miloš Perović iz Alfa centra.
Ljudski faktor je najčešći uzročnik saobraćajnih nezgoda, ali potrebno je raditi i na povećanju bezbjednosti kada je riječ o karakteristikama magistralnih puteva.
"Potrebno je popraviti te opasne tačke. Regulacija saobraćaja nije na visokom nivou, a održavanje signalizacije je nedovoljno. Moramo svi zajedno da poradimo na tome, posebno nadležne institucije. Vjerujem da bi to dalo rezultate", pojašnjava Dragan Domazetović – saobraćajni vještak.
Čak osam ljudi je u prethodnoj godini stradalo upravo na magistralnom putu Nikšić–Danilovgrad. Nažalost, veliki broj saobraćajnih nezgoda dogodio se i u samom gradu.
Postoje brojni načini da se poveća bezbjednost saobraćaja u gradu, kaže Domazetović.
"Treba postaviti kamere koje će evidentirati svako prekoračenje brzine i svaki prolazak kroz crveno svijetlo. To nije velika investicija, ali je veoma efikasna.", ističe Domazetović.
Perović ističe i potrebu formiranja Agencije za bezbjednost saobraćaja. Napominje da je Crna Gora jedina država u regionu koja nema takvu agenciju.
"Zaista bi ta agencija, kao odgovorno tijelo koje bi činili eksperti iz ovih oblasti, nadležnih institucija, nevladinog sektora i sa državnog i lokalnog nivoa, imala za cilj da kroz strategije, aktivnosti i kampanje ovu važnu temu održi visoko na ljestvici društvenih prioriteta", kaže Miloš Perović iz Alfa centra.
Važan faktor u povećanju bezbjednosti u saobraćaju, sagovornici ističu, jeste neselektivna primjena zakona prema prekršiocima. Drugim riječima, pred zakonom svi treba da budu jednaki i da snose posljedice za rizično ponašanje u saobraćaju.