Budućnost Voli doživjela prvi poraz u ABA ligi

Izuzetnom nizu košarkaša Budućnost Volija došao je kraj. U petom kolu ABA lige, u prvom ovosezonskom velikom regionalnom derbiju, nakon utakmice koja je trajala gotovo tri sata, izabranici Andreja Žakelja poraženi su od Crvene zvezde, rezultatom 73:75 (17:16, 20:17, 21:19, 15:23).

Kraj sjajnog niza 'plavih': Zvezda trijumfovala u "Morači", Podgoričani bez sreće, derbi prekidan, pražnjene tribine... Foto: ABA

Svega je bilo večeras u "Morači",  - i tenzija i prekida i pražnjenja dijela tribina. Ali, ono što se na kraju jedino pamti - Zvezda je, uz mnogo skoncentrisaniji pristup u finišu, uspjela da stigne do pobjede.

Pritom, imaju domaći za čim da žale. Jer, u prvom su dijelu imali dvocifrenu prednost u dva navrata, tokom većeg dijela utakmice bili su bolji, ali u završnici nijesu mogli do petog trijumfa u nizu.

Mekinli Rajt predvodio je večeras Budućnost Voli sa 20 poena, dok je Flečer Megi dodao 12. Junak trijumfa Beograđana je Nemanja Nedović sa 24 poena, pri čemu je pogodio šest trojki.

'Plavi' bolje krenuli, u prvom dijelu bili i na plus 10

U prvom kvartalu ispratili smo niz propuštenih napada i malo pogodaka, a 'plavi' su nakon pet minuta igre vodili 7:4. Imali su domaći priliku da se odlijepe u finišu četvrtine - Rajt je trokom povećao na 15:11, ali je u sljedećem napadu na isti način uzvratio Giedraitis, da bi Zvezda uskoro preokrenula polaganjem Nedovića (15:16).

Da Podgoričani drugi period dočekaju uz plus pobrinuo se Ilić - zakucao je za 17:16.

Druga četvrtina donijela je sjajnu dionicu Podgoričana, krunisanu serijom 8:0, te vođstvom 30:20. Flečer Megi je u tom intervalu pogodio dvije trojke, važan pogodak postigao je i Omić, a njima se trojkom priključio i Sulejmon. Tek tada je uslijedio odgovor gostiju, ali izabranici Andreja Žakelja ubrzo su opet imali dvocifren višak (35:25).

No, u finišu prvog dijela, gosti su opet uspjeli da prepolove zaostatak, a u posljednjim sekundama i da ga, slobodnim bacanjima Teodosića, svedu na minus četiri.

Crvena zvezda je u treću četvrtinu ušla bolje i uskoro preokrenula - na šut za tri odvažio se Kenan i bilo je 39:40, pri čemu su gosti bili u seriji 0:7.

Uslijedilo je buđenje Podgoričana - prvo je pogodio Slavković, onda je Megi ubacio trojku, pa smo vidjeli atraktivan koš Kamenjaša... 'Plavi' su postigli sedam uzastopnih poena i na semaforu je bilo 46:40. Gosti su uskoro bili suočeni sa novim pehom - Bolomboj je zbog povrede morao van parketa.

Gotovo 20 minuta nije bilo igre: Obezbjeđenje moralo da izvodi Drčelića iz dvorane

U tim momentima najmanje se igralo - pored povrede igrača gostiju, duže je trajao i jedan čelendž, potom su sa klupe gostiju imali zamjerke na odluke sudija, tako da je pauza trajala dobrih dvadesetak minuta, ako ne i više.

Kako se ispostavilo, predsjednik Crvene zvezde Željlko Drčelić je isključen zbog prigovaranja, ali nije želio da napusti dvoranu. On je nepomično stajao pored reklama iza koša i trajalo je to sve dok nije poslato obezbjeđenje koje je Drčelića - izvelo iz dvorane.

Dok je izvođen, čelnik gostujućeg tima iskoristio je priliku da uputi još nekoliko, očito nimalo prijatnih riječi arbitrima.

Pošto je utakmica konačno nastavljena, Podgoričani su uspjeli da sačuvaju prednost do kraja četvrtine, te su završni period igre dočekali uz rezultat 58:52. Pritom, Mekinli Rajt pogodio je trojku sa zvukom sirene, pa je "Morača" još jednom proključala.

Mnogo su bolje gosti otvorili završni period - nakon tri minuta igre uspjeli su da poravnaju na 62:62.

Uslijedio je nesportski faul Nedovića nad Sujejmonom, nakon čega su na parket letjeli predmeti, bilo je i prilično ružnog skandiranja sa tribina, pa su i domaći navijači dobili upozorenje.

Potrajao je neko vrijeme i taj prekid, a onda je najzad Omić mogao da izvede slobodna bacanja - bio je polovičan. Isti je igrač u sljedećem napadu pogodio i 'plavi' su bili na plus tri (65:62).

Odmah su na to odgovorili Beograđani - trojku je pogodio Giedraitis, pa Nedović.

Novi prekid: Sudije i igrači Zvezde napustili parket, ispražnjen dio tribina

A onda su, tačno šest minuta prije kraja, sudije napustile parket. Razlog je bio - uprkos ranijem upozorenju - novi predmet na ternu, i to nakon trojke Nedovića.

Uskoro je delegat izašao iz svlačionice, ali samo kako bi pozvao igrače da i oni odu sa parketa.

Tako su košarkaši Crvene zvezde napustili teren, a onda je najzad počeo da se prazni dio tribina sa kojih je doletjelo najviše predmeta.

Najzad, sporni dio tribine je ispražnjen i utakmica je nastavljena nakon dvadesetominutnog prekida.

Zvezda skoncentrisanija u finišu, Rajt briljirao pa promašio ključni šut

Suđen je nakon toga nesportski faul Plavšića nad Omićem, ali igrač Podgoričana nije pogodio nijedno bacanje. A onda je uslijedio šou Mekinlija Rajta - pogodio je u dva uzastopna napada i 'plavi' su preokrenuli.

Dugo su gosti bili bez pogotka, ali nijesu izabranici Andreja Žakelja uspjeli to da iskoriste i uvećaju vođstvo.

Rajt je promašio oba bacanja, Plavšić pogodio jedno, potom smo vidjeli po neiskorišćen napad na obje strane... I onda - ponovo Mekinli Rajt. Tačno 74 sekunde prije kraja, novim je pogotkom donio još jedno vođstvo Budućnost Voliju (71:69).

Večeras sjajni Nemanja Nedović potom je ubacio šestu večerašnju trojku, ali nije to bio problem za domaće - tačnije za Rajta, koji je dao još jedan koš i Budućnost Voli je ponovo vodila - 73:72.

Međutim, u posljednjih pola minuta, gosti su bili mnogo skoncentrisaniji. Prvo je Teodosić pogodio oba slobodna bacanja, onda je Rajt bio neprecizan iz šuta koji bi praktično domaćima donio pobjedu, nakon čega je Ferel napravio faul, a Giedratis polovičnim učinkom sa slobodnih bacanja stavio tačku na večerašnji košarkaški maraton u Podgorici.

Rezultati: Mornar - Borac Čačak 90:98, Krka - SC Derbi 97:91, FMP - Cibona 89:84, Igokea - Cedevita Olimpija 91:78, Zadar - Partizan 71:75, Dubai - Spartak 80:79, Split - Mega 90:80, Budućnost Voli - Crvena zvezda 73:75.