Svijet

U dvije države ozbiljno raste rizik: Kako bi se rat mogao reflektovati na Arapski svijet

Novi katastrofalni rat između Izraela i Hamasa rezultirao je tragičnim posljedicama po stanovnike tog područja, a postoji rizik i od otvaranja novog fronta sa Libanom.

U dvije države ozbiljno raste rizik: Kako bi se rat mogao reflektovati na Arapski svijet Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Kako rat postaje duži, tako raste bojazan i od sekundarnih efekata, koji bi se najprije mogli odraziti na ‘Arapski svijet’, u kojem živi oko pola milijarde ljudi. Ta je velika regija dominantno uz Palestinu, a u znatnom dijelu arapskih država bilo je i izuzetno masovnih protesta. No, The Economist je postavio pitanje da li bi događaji u Izraelu i Palestini mogli dovesti do nemira i u tim državama.

Stoga, prema njihovim procjenama za aktuelni mjesec, bojazan postoji u slučaju više zemalja. Pritom, ne treba računati Sudan i Jemen, u kojima je od ranije situacija katastrofalna.

Raste strijepnja od eskalacije u Egiptu i Jordanu

Economist navodi kako je bojazan od nestabilnosti i nemira, u odnosu na period prije sukoba Izraela i Hamasa, naročito porasla u slučaju dvije države. U pitanju su Jordan i Egipat.

Dvije države ne samo što se graniče sa ratom zahvaćenim područjem, nego su i već neko vrijeme u finansijskim problemima – u Egiptu raste inflacija, a u Jordanu nezaposlenost. Na to nezadovoljstvo lokalnog stanovništva, dodaje se u analizi, moglo bi se nadovezati i ono koje se tiče odgovora država u odnosu na aktuelni rat. Naime, i Egipat i Jordan imaju diplomatske odnose sa Izraelom.

U Egiptu se nedavni protest podrške Palestini gotovo pretvorio u antivladin skup, pri čemu su se mogle čuti i parole koje su uzvikivane tokom Arapskog proljeća 2011.

U Jordanu, gdje gotovo polovina populacije ima palestinsko porijeklo, gnijev građana već je prinudio vlasti da početkom mjeseca opozovu ambasadora iz Izraela i postanu prva arapska država koja ima odnose sa tom državom koja se odlučila na taj potez.

Faktori rizika rastu i u Libanu

Iako su i Irak i Sirija države sa izuzetno izraženim rizikom – oni su takvi bili i prije izbijanja novog rata Izraela i Hamasa.

No, u naročitom riziku je i Liban. Tokom posljednje četiri godine, ta država je u jednoj od najgorih ekonomskih kriza u istoriji. Pritom, usljed djelovanja Hezbolaha, aktuelni rat gotovo da se širi i ka teritoriji Libana. I to su samo neki od razloga zbog kojih je situacija u toj zemlji takođe izuzetno neizvjesna.

Ekonomski giganti nemaju razloga za brigu

Što se ostalih arapskih država u Africi tiče, iako za Alžir i Tunis važi procjena izuzetno visokog rizika, ona je takva bila i prije 7. oktobra.

Očekivano, rizik od bilo kakvih nestabilnosti ne postoji kada su u pitanju države sa najmanje ekonomskih problema – Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija i Katar.

Analizom nije obuhvaćena Somalija, ali ni Mauritanija.

Portal Analitika