Svijet

U EU ima 880.000 žrtava prinudnog rada

Izvor

To znači da na 1.000 stanovnika EU 1,8 osoba postane žrtva prinudnog rada, saopštsila je Evropska komisija, povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima.

Komesarka EU za unutrašnja pitanja Sesilija Malmstrem prisustvovaće danas tim povodom konferenciji čiji je cilj planiranje budućih akcija i podsticanje saradnje svih aktera u borbi protiv trafikinga.

Na konferenciji, koju organizuju Evropska komisija i kiparsko predsjedništvo EU, učestvovaće i ministar unutrašnjih poslova Kipra Eleni Mavrou i koordinator EU za borbu protiv trafikinga Miria Vasiliadu.

Krivično gonjenje odgovornih za trgovinu ljudima je i dalje na niskom nivou, a najnoviji podaci pokazuju da je broj osuđenih za trgovinu ljudima 2010. bio manji nego 2008. godine, saopštila je Komisija.

Rezultati najnovijeg istraživanja Eurobarometra pokazuju da 93 odsto Evropljana smatra da članice EU treba da sarađuju u borbi protiv trgovine ljudima.

"Lišavanje ljudi slobode, eksploatisanje i trgovina ljudima kao robom radi sticanja profita ozbiljna su kršenja ljudskih prava. Trgovina ljudima ne može biti tolerisana ni u kakvom obliku, bilo u Evropi ili na nekom drugom mjestu u svijetu", navodi se u saopštenju Evropske komisije.

U saopštenju se dodaje da postoje zakoni i odgovarajuće mjere za borbu protiv trgovine ljudima, kao i politička volja članica EU, ali da pažnju sada treba usredsrediti na njihovu primjenu.

"Moramo da zakone pretvorimo u realnost. Imamo obavezu, moralnu i pravnu, da delujemo i to moramo da uradimo u partnerstvu s međunarodnim organizacijama, trećim zemljama, organizacijama civilnog društva, privatnim sektorom i svim drugim relevantnim akterima u EU i van. Da bismo iskorijenili trgovinu ljudima, moramo da djelujemo zajedno", istakla je Malsmtrem.

Na današnjoj konferenciji učestvovaće visoki evropski zvaničnici, predstavnici vlada članica EU, civilnog društva, medija, privatnog sektora, stručnjaci, umjetnici.

Glavna tema konferencije biće rad na jačanju saradnje i partnerstva, prevenciji, zaštiti i pomoći žrtvama, kao i krivično gonjenje trgovaca ljudima.

Ta pitanja su među glavnim prioritetima i inicijativama predstavljenim u Strategiji EU za iskorjenjivanje trgovine ljudima za period od 2012. do 2016. godine, prenosi Blic.

foto:citizens-initiative.eu

Portal Analitika