Uz korišćenje kamere sa daljinskim upravljanjem i robotičke ruke koja uzima uzorke, arheolozi su u nalazištu ispod stambenog bloka u Jedrusalimu, na sopstveno zaprepašćenje, otkrili niz sarkofaga-kosturnica, odnosno “osuarija”, iz 1. vijeka nove ere piše blic.rs.
Pokrlopac jednog od sarkofaga načinjenih od krečnjaka na sebi je nosio natpis “Božanski Jehova, ustani, ustani (ili: podigni ga, vaskrsni)” dok je drugi na sebi imao crtež ribe koja u ustima nosi figuru sa štapom - za koju se vjeruje da se odnosi na priču o Joni, jednu od najstrijih biblijskih priča.
Što je još zanimljivije, ovi sarkofazi su pronađeni oko 60 m od jednog ranijeg otkrića, poznatog kao “Isusova porodična grobnica”, koje je 80-tih godina, kada je načinjeno, izazvalo velike kontroverze.
Arheolozi su, naime, tvrdili da se u njoj nalaze osuariji sa imenima koja se povezuju sa Isusovom porodicom, a to otkriće je dovelo do nastanka zapanjujućih teorija, među kojima je i ona da je Isus bio sahranjen zajedno sa Marijom Magdalenom, sa kojom je bio oženjen i imao porodicu.
Mnogi vodeći arheolozi i teolozi odbacili su ovakve tvrdnje kao potpuno neosnovane, a grobnica je samo kratko istražena, da bi zatim zbog protesta ortodoksnih Jevreja zbog uznemiravanja mrtvih bila zatvorena i iznad nje izgrađen stambeni blok.
Džejms Tabor, naučnik sa Univerziteta Severne Karoline, i autor dokumentarnih filmova Simka Jakobovič bili su, međutim, riješeni da nastave sa istraživanjima, te su na već spomenut način, uz dozvolu izraelske vlade, uspjeli da snime dva osuarija i da pročitaju i dešifruju natpise na njima, za koje tvrde da jako povećavaju vjerovatnoću da je “Isusova porodična grobnica” zaista bila posljednje počivalište Isusa Hrista.
Prema njihovom mišljenju, obije grobnice su dio istog kompleksa, koji se mogao nalaziti na imanju Josifa iz Arimateje, čovjeka koji je po Jevanđeljima sahranio Isusa. Na prvom osuariju Bog se poziva da ”ustane”, ili da nekoga ”podigne”, tj. “vaskrsne”, dok je znak proroka Jone, u skladu s Isusovim tumačenjem, predstavljen kao simbol njegovog uskrsnuća.
Grobovi su očigledno hrišćanski, iz perioda prije 70. godine NE, a imena na osuarijima u “Isusovoj porodičnoj grobnici” zaista odgovaraju imenima Isusove porodice, uključujući i natpis “Isus, sin Josifov”. Sve ovo, prema mišljenju istraživača, daje teorijama iz 80-tih godina novu težinu, ili ih bar u najmanju ruku čini ponovo aktuelnim.
Foto: en.wikipedia.org