Društvo

Kako funkcioniše zdravstvena zaštita za „obične pacijente“

U KCCG tvrde da rade nesmetano, građani se žale da predugo čekaju

Na najvećem udaru tokom pandemije, kako su Pobjedi rekli iz Doma zdravlja Podgorica, su izabrani doktori, jer rade na tri fronta: kovid, vakcinacija i redovan rad. Iz KCCG kažu da su nedavno otvoreni termini za brojne dijagnostičke procedure i preglede za mjesece jul i avgust. Sa druge strane građani se žale da su prinuđeni da zbog dugog čekanja i gužvi idu u privatne ordinacije.

U KCCG tvrde da rade nesmetano, građani se žale da predugo čekaju Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Preopterećen sistem, činjenica da Podgorica nema gradsku bolnicu, kao i problem nedostajućeg visokomedicinskog kadra ključni su nedostaci u zdravstvu koji su došli do izražaja u uslovima epidemije korona virusa. Pandemija je nametnula potrebu da se paralelno obezbijediti adekvatan tretman oboljelih od kovida, a istovremeno održi nivo zdravstvene zaštite ostalog stanovništva.

Dok u Kliničkom centru i Domu zdravlja Podgorica tvrde da mimo kovida funkcionišu punim kapacitetom, pacijenti su kategorični da do zdavstvene usluge teško dolaze.

Čekanje i termini

Kažu da su prinuđeni da zbog dugog čekanja većinu pregleda i dijagnostičkih procedura rade privatno. Pobjedi se požalio penzioner iz Podgorice koji već duže ne može da dođe do termina za holter, te da za kardiološke i garstroenterološke preglede u najvećoj zdravstvenoj ustanovi za temin mora da čeka do jula.

Sa druge strane, iz KCCG za Pobjedu kažu da su nedavno otvoreni termini za brojne dijagnostičke procedure i preglede za mjesece jul i avgust, te da termini za holter postoje.

- Ima termina za zakazivanje i u ostalim ambulantama Poliklinike Kliničkog centra.

Najveći pristisak, u smislu zakazivanja prvih i kontrolnih pregleda, kao i broja obavljenih pregleda je u gastroenterološkoj, kardiološkoj, reumatološkoj, oftalmološkoj i endokrinološkoj ambulanti – kazali su iz ove najveće zdravstvene ustanove.

Ističu da se na nedjeljnom nivou na Poliklinici KCCG pregleda između 8.000 i 9.000 pacijenata, dok je na Poliklinici Instituta za bolesti djece taj broj od 1.500 do 2.000 pacijenata.

- Broj je praktično isti i nije umanjen u odnosu na period prije pojave korona virusa. Radnim danima između 1.600 i 1.800 pacijenata bude pregledano na Poliklinici KCCG i dodatno od 300 do 400 pacijenata na Poliklinici Instituta za bolesti djece– kazali su oni.

Red poteza

Da bi građani došli do termina u Kliničkom centru moraju prvo da odu do izabranog doktora. Međutim, od početka mjeseca to je otežano. Ispred domova zdravlja u glavnom gradu sedmicama su dugi redovi. Građani se žale da ne mogu da zakažu elektronski jer izabrani doktori ne prave plan rada, te da se niko ne javlja na pozive. Žale se i da ne mogu da naruče terapiju.

Iz Doma zdravlja Podgorica za Pobjedu kažu da su izabrani ljekari i ostalo medicinsko osoblje u toj ustanovi na najvećem udaru pandemije.

- Dom zdravlja Podgorica, kako već neko vrijeme moramo da ponavljamo zbog javnosti i interesovanja, funkcioniše na tri polja: kovid, vakcinacija i redovan rad – kazali su iz ove zdravstvene ustanove.

Naglašavaju da je uprkos tome svim građanima omogućena u potpunosti zdravstvena zaštita.

Nedostatak kadra

Veliki problem, kako naglašavaju predstavlja i to što na Birou rada nema ljekara. Iz Doma zdravlja ističu da su raspisivali oglase za angažman novog kadra -,, ali je nemoguće povećati broj ljekara kada ih nemamo“.

- Ministarstvo zdravlja je upućeno u ovaj problem, ali kako smo naveli, uz našu najbolju namjeru, na Zavodu za zapošljavanje nema nezaposlenih ljekara, a ako postoje ljekari koji su nezaposleni i nijesu evidentirani na birou rada - nijesu se javljali na konkurse – naglašavaju iz ove zdravstvene ustanove.

I poslanik Demosa Vladimir Dobričanin je na nedavnom sjednici Skupštinskog odbora za zdravstvo, rad i socijlno staranje naglasio da se na konkursu za deset ljekara koje je raspisao Klinički centar javilo svega pet.

- Drugih pet ne postoje u zdravstvenom sistemu. Nijesam siguran koliko se razumije nedostatak ljekara i to što sve manje djece iz srednje medicinske škole želi da upiše medicinu. Moramo da znamo da ljekare možemo da zadržimo samo novcem. Mi imamo najmanje plate u regionu i Evropi. Kako objasniti nekom u Evropi da jedan specijalista za osmočasovno vrijeme prima platu 1.000 eura - rekao je tada Dobričanin.

Bolovanja ljekara i medicinskog osoblja

Jedan od ključnih problema koji je došao do izražaja tokom pandemije je i nedostatak kadra, a proces rada dodatno usložnjava i to što je dosta ljekara na bolovanju.

Iz Doma zdravlja nedavno su saopštili da je trećina njihovih doktora na bolovanje, dok u Kliničkom centru svakog dana, mimo kovida, imaju 300 bolovanja.

- Ljekari, medicinske sestre i tehničari su takođe neko ko može da se zarazi korona virusom, a oporavak od njega umije i da potraje. Neki od naših ljekara su čak i dva puta u prethodnih godinu preležali kovid. Pretpostavljamo da su bolovanja opravdana i da naše kolege rade sve kako bi se što prije vratili u redovan rad – kazali su iz Doma zdravlja.

Portal Analitika