Kako prenosi BBC, prijavljeno je još 120 slučajeva stavljanja u kućni pritvor, ograničenja putovanja, prisilne promjene lokacije i sličnih mjera. Kuću u kojoj je zatvorena supruga ovogodišnjeg dobitnika, Liju Ksija, još od oktobra čuvaju kineski agenti bezbijednosti, uniformisani i u civilu, ali danas je uočljivo njihovo pojačano prisustvo.
Čuvari provjeravaju identitet svih koji ulaze, desetak novinara stoji ispred kapije, policijskih vozila ima na svakom obližnjem ćošku, službenici policije patroliraju oko zgrade, a u dvospratnom apartmanu gdje živi Liju Ksija zavjese su spuštene, javlja AP.
Telefonske i internet veze Lijuove supruge su isečene, a prijatelji, članovi porodice i kolege stavljeni su ili u kućni pritvor ili su pod budnim nadzorom. Nekolicini ljudi iz Liuovog okruženja, kao što su umetnik Ai Vejvei i borac za ljudska prava - advokat Mo Šaoping, zabranjeno je da izađu iz zemlje zbog bojazni Pekinga da bi oni mogli prisustvovati današnjoj dodeli Nobelove nagrade u Oslu.
Kineski disident Liju Sjaobo trebalo bi da može da lično primi Nobelovu nagradu za mir, poručio je sinoć portparol Bele kuće Robert Gibs i dodao da će SAD na toj ceremoniji predstavljati američki ambasador u Norveškoj.
Protesti ispred Ambasade Kine u Oslu : U Oslu su juče održane demonstracije ispred Ambasade Kine, na kojima su aktivisti za borbu za demokratiju zahtevali da Peking oslobodi Liu Sjaoboa iz zatvora.
Uzvikujući "Sloboda Liju! Sloboda za Kinu!", oko 100 demonstranata pokušalo je da preda peticiju s više od 100.000 potpisa, kojom se zahteva oslobađanje tog disidenta, ali ih je u tome sprečila policija udaljivši ih od zgrade Ambasade.
Organizacija Amnesti Norveška koja je organizovala protest, saopštila je da nije iznenađena odbijanjem Ambasade da primi peticiju, i najavila da će potpisi biti poslati vlastima u Pekingu.