Društvo

U NVO veliko povjerenje ima 13 odsto ispitanika

Izvor

Istraživanje, koje je naručila TACSO kancelarija u Crnoj Gori, sprovedeno je u septembru na uzorku od 851 ispitanika.

Izvršni direktor CRNVO Ana Novaković kazala je, na konferenciji za novinare, da je poslednje istraživanje javnog mnjenja koje se odnosilo samo na nevladin sektor sprovedeno 2008. godine.

„Ta vremenska distanca je jako korisna, zato što četiri godine predstavljaju dovoljan vremenski okvir za odvijanje promjena u jednom sektoru, a činjenica je da su prethodne četiri godine bile veoma izazovan period za NVO u Crnoj Gori“, rekla je ona.

Prema rezultatima istraživanja, šest odsto ispitanika smatra da je u potpunosti informisano o aktivnostima NVO, 22 je dobro obaviješteno, 40 djelimično, a nedovoljno je informisano 18 odsto ispitanika.

„U odnosu na 2008. godinu sada ima značajno više osoba koje za sebe tvrde da jesu informisane na ovu temu, ali je i dalje u pitanju tek trećina populacije”, rekla je Novaković.

Ona je dodala da 62 odsto ispitanika smatra da bi mediji trebalo više pažnje da posvete aktivnostima NVO.

Ispitanici su ocijenili da bi mediji prije svega trebalo da izvještavaju o aktivnostima NVO iz oblasti ekonomije, životnog standarda, privrede, zapošljavanja, borbe protiv korupcije, nadgledanja rada Vlade i lokalne administracije, ljudskih prava, socijalne brige i ekologije.

Istraživanje je pokazalo da veliko povjerenje u NVO ima 13 odsto ispitanika, 37 srednje povjerenje, malo povjerenje 24, a 17 odsto ispitanika nema povjerenja.

„Stepen povjerenja u NVO nije se značajno promjenio u odnosu na 2008. godinu. I dalje najviše građana ima srednje ili malo povjerenje, ali je ipak nešto porastao procenat onih koji u velikoj mjeri vjeruju NVO“, rekla je Novaković.

Ispitanici, njih 47 odsto je ocijenilo da NVO rade u interesu građana i opšteg dobra, dok 20 odsto ispitanika smatra da te organizacije rade u korist njihovih lidera. Deset procenata ispitanika smatra da NVO rade u korist Vlade, osam je ocijenilo da rade u interesu političkih partija, dok pet odsto ispitanika smatraju da nevladin sektor radi u interesu stranih država.

„Pozitivne asocijacija na NVO sektor su da su to organizacije koje rade u interesu društva i na rješavanju problema, koje su nezavisne od vlasti i političkih stranaka, odnosno koje pomažu ugroženim grupama i bore se za ljudska prava“, rekla je Novaković.

Ona je dodala da je negativnih asocijacija znatno manje, i da one vezuju NVO za krađu i pranje para, strane uticaje i nestručnost.

Ispitanici su ocijenili da je angažovanje NVO najpotrebnije u borbi protiv korupcije, ljudskim pravima, nadgledanju rada lokalne samouprave, humanitarnom radu i borbi protiv narkomanije i alkoholizma.

Istraživanje je pokazalo i da 34 odsto ispitanika smatra da međunarodni donatori treba da finansiraju NVO, 22 procenta smatra da to treba da radi Vlada, 13 građani, devet privredni sektor, četiri lokalne samouprave, dok se 18 odsto ispitanika nije izjasnilo po tom pitanju.

Novaković je kazala da je primjetna jasna polarizacija stavova oko učešća Vlade i lokalnih samouprava u finansiranju nevladinog sektora.

„Finansiranje NVO sektora od strane države moglo bi biti prihvatljivo samo ako kod građana postoji jasno uverenje da time država neće staviti pod kontrolu NVO, odnosno da će NVO, i pored toga što se finansiraju iz budžeta, ostati konstruktivni kritičar i kontrolor vlasti“, zaključila je ona.

Portal Analitika