Međunarodna nevladina organizacija Reporteri bez granica sa sjedištem u glavnom gradu Francuske saopštila je da taj alat pokazuje da je „moguća odgovorna upotreba AI u redakcijama“ pod uslovom da novinari budu u to uključeni.
RSF i francusko udruženje Alijansa za medije zajedno su u novembru 2023. počeli projekat razvoja takvog alata.
Te dvije organizacije su nešto više od godinu kasnije saopštili zaključke eksperimenta u izvještaju, a glavna pouka je da „prvi alat AI Spinoza funkcioniše“.
Fokusiran na klimatska pitanja, prototip je zasnovan na sistemu istraživanja i sinteze, smišljenom da pomogne novinarima, a ne da ih zamijeni. Alat je napravljen u skladu sa nekoliko etičkih principa kao što su pouzdanost informacija, transparentnost izvora i poštovanje autorskih prava.
"Spinoza" sadrži nekoliko baza podataka – više od 28.000 članaka, oko 1.000 sadržaja koje je obezbijedila agencija Frans pres (saradnik od jula 2024), naučne i zakonske podatke javnih tijela i Agencije za životnu sredinu i energiju.
Rezultati predstavljaju „poziv da se razvoj generativne AI (kreator sadržaja) ne prepusti u ruke tehnoloških igrača, čiji se ekonomski prioriteti i ideološke pristrasnosti razlikuju od potreba medija“, rekao je generalni direktor RSF-a Tibo Briten.
Kod za taj alati biće u obliku besplatnog pristupa (Open source) na proljeće kako bi se omogućilo „novinarima i programerima da personalizuju i prilagode alat prema svojim potrebama“.
U eksperimentu su učestvovali regionalna novinarska grupa Ebra, sportski dnevnik Lekip (L’Equipe) i list Liberasion (Liberation).