Francusko predsjedništvo je u nedjelju saopćilo da je Makron pozvao na "konsultativne razgovore" i da će se oni pozabaviti burnom promjenom u pristupu SAD-a Ukrajini i pratećim rizicima po sigurnosti evropskog kontinenta.
Na samit stižu njemački kancelar Olaf Šolc, poljski premijer Donald Tusk, generalni sekretar NATO-a Mark Rute, italijanska premijerka Đorđa Meloni kao i premijeri Nizozemske, Danske i Španije te Ursula fon der Lajen i Antonio Kosta iz Evropske unije.
Britanski premijer Kit Starmer ovaj sastanak je nazvao "jednom u generaciji" za nacionalnu sigurnost i rekao da će Velika Britanija "raditi na tome da održimo SAD i Evropu na okupu".
Američki predsjednik Donald Tramp iznenadio je evropske saveznike u NATO-u i Ukrajini prošle sedmice kada je najavio da je razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom bez konsultacija s njima i da će započeti mirovni proces.
Trampov izaslanik za Ukrajinu Kit Kelog dodatno je uzdrmao Evropu u subotu kada je rekao da neće imati mjesto za stolom za mirovne pregovore u Ukrajini, čak i nakon što je Vašington poslao upitnik evropskim prijestolnicama da pita šta bi mogli doprinijeti sigurnosnim garancijama za Kijev.
Desetine sličnih samita pokazali su da je 27-člana Evropska unija razjedinjena i da se tri godine bori smisliti kohezivan plan za okončanje rata u Ukrajini.
Neke članice EU bile su nezadovoljne što je sastanak bio samo za odabrane lidere, a ne potpuni samit EU.
Francusko predsjedništvo pokušalo je ublažiti te sumnje rekavši da bi sastanak u ponedjeljak mogao dovesti do drugih formata "sa ciljem okupljanja svih partnera zainteresiranih za mir i evropsku sigurnost".