“Do sada je u Podgorici vakcinisano 2.954 pacijenta, od čega je 1.542 je stariosne dobi iznad 80 godina“, precizirao je Raičević u izjavi za agenciju Mediabiro.
Vakcinacija se, kako je dalje naveo, odvija na punktu u SC Morača gdje postoji osam timova, a dnevno se vakciniše minimum 400 ljudi.
„Takođe, postoji zdravstvena stanica Golubovci, gdje je počela vakcinacija u jednoj smjeni, i zdravstvena stanica Tuzi gdje se, takođe, vrši vakcinacija u jednoj smjeni. Takođe, nedavno je počela vakcinacija u MRC-u u centru grada“, kazao je Raičević.
Kako je objasnio, vakcinacija je moguća i preko patronažne službe, a na taj način je do sada vakcinisano preko 400 građana, uglavnom starijih od 80 godina. Odziv građana, prema njegovom sudu, je zadovoljavajući, a osoblje na terenu radi maksimalnim kapacitetom.
„Minimalno pregledamo oko 50 pacijenata po jednom timu, a nekad i više jer dodatno pregledamo i zdravstvene radnike. Maltene radimo bez pauze“, rekao je doktor Raičević.
Za sada, kako je istakao, na punktovima u SC Morača nije zabilježen nijedan slučaj neželjenih efekata.
„Neki govore da je kineska vakcina naročito pogodna za starije ljude, a mi kod njih nismo zabilježili nijedan neželjeni efekat. Naglasio bih da je tu prisutna i ekipa Hitne pomoći, za slučaj da dođe do neke ozbiljnije alergijske reakcije, anafilakse, pa bi pacijent na adekvatan način bio zbrinut“, dodao je on.
Osvrnuo se i na kontroverze koje prate AstraZeneka vakcine, koje bi, kako je najavljeno, krajem tekućeg ili početkom narednog mjeseca trebalo da stignu u Crnu Goru.
„Treba znati da vakcina protiv gripa štiti 50 odsto, pa ipak, na taj način se značajno sprečava epidemija. U razvijenim zemljama vidimo da su AstraZeneka vakcinu primile izuzetno značajne ličnosti poput premijera Velike Britanije i Francuske. To bi nešto trebalo da znači. U situaciji da je jedino prisutna AstraZeneka, ja bih lično preporučio svakome da je primi, jer su komplikacije usljed zaraze virusom mnogo gore u odnosu na neželjene efekte vakcine“, rekao je on.
Doktor Raičević je poručio i da je vakcinacija jedini način da se, kako se izrazio, riješi ova agonija koja traje više od godinu dana.
Upravo svjestan činjenice da je, pored preventivnih mjera, imunizacija jedini način da se konačno pobijedi koronavirus Milorad Jovanović (70) se odlučio da zakaže termin.
„Već su tri faze istraživanja prošle. Posle svake vakcine mogu se javiti nelagodnosti poput temperature i malaksalosti, ali to prolazi za dva do tri dana, tako da se ne plašim kontraindikacija. Jedino bih volio da mogu da primim rusku vakcinu, ali izgleda da su sve dobre“, naveo je Jovanović.
I Zlatija Vujošević (73) je izrazila povjerenje u zdravstvo, odlučivši da se vakciniše.
„Prva vakcina koja je na redu, primam je. Odmah sam se prijavila i ne razmišljam o tome – Zadovoljna sam pa koja god vakcina da bude. Ne plašim se u mojim godinama nuspojava. Svima bih preporučila da se vakcinišu, kad nam je to već obezbijeđeno“, rekla je Vujošević.
Obrad Ilić (73), koji se takođe odazvao pozivu da se vakciniše, ipak je izrazio dozu podozrenja.
„Iskreno da Vam kažem, nisam baš najsigurniji, ali kad čovjek mora da ’mre - Da li će umrijeti danas ili za pet godina, sasvim je svejedno, u odnosu na koliko nas nije bilo i koliko nas neće biti. Mladom svijetu bih preporučio da se paze, da se štite i da malo ozbiljnije shvate ovaj problem koji je zahvatio i čitav svijet“, poručio je Ilić.
Popunjavanjem upitnika na sajtu www.covidodgovor.me građani mogu pokazati interesovanje da prime vakcinu protiv COVID-19, a ispunjeni formulari doprinijeće boljem organizovanju procesa imunizacije. Vakcinacija se zakazuje i putem call centra na broj 1717, koji je dostupan radnim danima od 8 do 20 časova i subotom od 8 do 15 časova.