Abiznis

Ruski oligarsi pokušavaju sakriti luksuzna plovila pred najnovijim sankcijama Evropske unije

U Porto Montenegro uplovila jahta vlasnika Lukoila

Iz Vlade juče nijesu imali komentar vezan za uplovljavanje jahti ruskih oligarha koji su pod međunarodnim sankcijama, a iz MANS-a su insistirali da Vlada i resorna ministarstva, bez odlaganja, javnost upoznaju sa konkretnim mjerama koje će preduzeti kako teritorija Crne Gore ne bi postala sigurna zona za skrivanje imovine ruskih oligarha

U Porto Montenegro uplovila jahta vlasnika Lukoila Foto: RSE
PobjedaIzvor

Superjahte ruskih oligarha koji su povezani sa Putinom su u pokretu, jer SAD i Evropska unija, te njihovi saveznici pripremaju nove sankcije za Rusiju zbog napada na Ukrajinu, navodi portal CNBC.

Tajkuni

Radi se o mjeri da se zamrzne sva imovina ruskih tajkuna u EU, SAD i zemljama koje sprovode opsežne sankcije protiv Rusije zbog napada na Ukrajinu. Pred Evropskim parlamentom juče je, između ostalih u okviru rezolucije, bila i mjera kojom se pozivaju članice da zatvore luke za ruske brodove i odbiju pristup ruskim brodovima, sa izuzetkom onih koji prevoze hranu i ljekove.

CNBC je javio da su juče jahte četiri ruska tajkuna isplovile iz evropskih luka. Jedna je krenula prema Crnoj Gori, odnosno Porto Montenegru, a tri prema Maldivima.

Prema podacima koje je Pobjeda dobila sa sajta Marina Traffic, juče je u Porto Montenegro stigla superjahta Galaktika super nova, vlasništvo Vagita Alekperova, koja je stigla oko 14 sati iz Barselone. Gaklaktika super je 75 metara dugačka jahta, procijenjena na 75 miliona eura, a posjeduje sopstveni bazen, heliopad, smještaj za 12 osoba u šest luksuzno opremljenih kabina, a opslužuje je 16 članova posade.

Alekperov je vlasnik Lukoila i težak je 19,6 milijardi dolara, što ga smješta na 96. mjesto na Forbsovoj listi milijardera.

Iz Adriatic Marinasa, u čijem je vlasništvu Porto Montenegro, u ovom trenutku, kako su kazali zbog osjetljivosti teme, ne mogu odgovoriti na naše pitanje kako će se postaviti prema sankcijama koje su utvrdili SAD i EU. Od prije šest godina vlasnik Porto Montenegra je Investicioni fond iz Dubaija, koji kontroliše tamošnja vlada.

MANS

NVO MANS juče je pozvao Vladu i resorna ministarstva da bez odlaganja javnost upoznaju sa konkretnim mjerama koje će preduzeti kako teritorija Crne Gore ne bi postala sigurna zona za skrivanje imovine ruskih oligarha, koji su pod udarom ili im tek prijete međunarodne sankcije.

“Vlada je prethodne sedmice najavila da će se pridružiti sankcijama EU protiv Rusije zbog vojne agresije na Ukrajinu, ali još nema bilo kakvih detaljnih informacija o konkretnim koracima koji će biti preduzeti kada je u pitanju imovina ruskih oligarha. Ovo je posebno važno kada imamo u vidu da se Crna Gora i dalje u međunarodnim krugovima prepoznaje kao sigurna luka za skrivanje kapitala i imovine koji mogu biti predmet sudskih postupaka ili međunarodnih sankcija”, saopštio je MANS, ukazujući na činjenicu da je juče uplovila u Porto Montenegro jahta tajkuna Vagita Alekperova.

“Imajući u vidu da posljednji događaji upućuju na zaključak da je Crna Gora i dalje prihvatljivo sklonište za ruske oligarhe i njihovu imovinu u bjekstvu od međunarodnih sankcija, kako navode, u ovom momentu je veoma važno da crnogorska vlada stvori sve pravne preduslove koji bi državnim institucijama omogućili da pravovremeno i efikasno djeluju i konkretizuju svoju posvećenost politikama EU kada je u pitanju situacija u Ukrajini”, navodi MANS.

Vlada ćuti

Iz Ministarstva kapitalnih investicija su Pobjedi kazali da ne mogu da govore o sudbini jahti ruskih tajkuna u Crnoj Gori.

Kako smo saznali, u Porto Montenegru već se nalazi usidren ,,Sputnjik“, prateće plovilo jahte ,,Queen K“, tajkuna Olega Deripaske, bivšeg vlasnika KAP-a, koga smo ispratili sa 127 miliona eura iz te fabrike, koju je privatizovao 2005. godine za 49 miliona eura. Deripaska ima na rtu Platamuni luksuzni kompleks kojem je nemoguće prići, a u vlasništvu je njegove kompanije ,,Overseas assets menagament“.

Usidrena je i jahta ,,Black pearl“ Olega Burlakova, milijardera iz Sankt Petersburga i osnivača kompanije Burneftegass. Ovaj Rus je ,,težak“ jednu milijardu. Trenutno se razvodi od žene, pa se još ne zna kome će pripasti jahta vrijedna 200 miliona dolara. Riječ je o jedrilici dužine 106,7 metara. Ima tri jarbola koji podržavaju površinu jedra od 2.900 kvadratnih metara.

Zanimljivo je i da je na sidrištu u toj marini i jahta ,,Trident“ ukrajinskog i izraelskog državljanina Igora Kolomoiskia, koji je među tri najbogatija biznismena u Ukrajini, a ,,težak“ je 1,36 milijardi.

Zatvaranje neba 

Iz Ministarstva kapitalnih investicija Pobjedi nijesu mogli kazati ni kad će i da li će Crna Gora zatvoriti svoje nebo za ruske avione. Trenutno u Evropi samo Crna Gora, Srbija i BiH nijesu zatvorile nebo za ruske avione. Srbija je, ionako, saopštila da se neće pridružiti sankcijama protiv Rusije zbog invazije Ukrajine. Od ove tri zemlje jedino je Crna Gora u NATO, a ruski avioni jedino mogu do nje doletjeti iz Sirije, a da ne treba da prelete nijednu zemlju koja im je to zabranila.

Iz Ministarstva spoljnih poslova su saopštili da je „u skladu sa mjerama Savjeta EU, Crna Gora pokrenula proceduru za donošenje odluke o zatvaranju vazdušnog prostora za ruske avione“.

E, ta je procedura vrlo jednostavna – Vlada saopšti da je zatvorila nebo za ruske avione i o tome obavijesti SMATS-u koja je dužna da tu odluku sprovede. Istog trena kontrolu našeg neba preuzima NATO, koji legitimno može da obori ruski avion koji bi se eventualno usudio da nadleti Crnu Goru.

Sankcije koje primjenjuje Crna Gora

Iz Ministarstva vanjskih poslova su saopštili da podržavaju sankcije EU Rusiji, koje obuhvataju niz mjera.

“Zabranjeno je pružanje usluga osiguranja i reosiguranja, održavanja, kao i povezane tehničke i finansijske pomoći. Zabranjena je prodaja aviona, rezervnih djelova i opreme ruskim avio-kompanijama (3/4 aviona u komercijalnoj floti RF konstruisano je u EU, SAD ili Kanadi)”, naveli su iz ovog resora i dodali da su targetirani politički, ekonomski i lični interesi aktivnih učesnika u neprihvatljivom kršenju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine.

“Time Crna Gora nastavlja svoju politiku stoprocentne usaglašenosti sa politikom EU. Još važnije, njima na djelu pokazujemo solidarnost sa Ukrajinom, kao i riješenost da, sa ostalim partnerima i širokim spektrom država međunarodne zajednice, damo svoj doprinos ponovnom uspostavljanju mira u Evropi”, saopštili su iz Ministarstva vanjskih poslova i podsjetili da sankcije sprovode SAD, UK, Australija, Japan, Novi Zeland, ali i tradicionalno neutralna Švajcarska.

Individualne mjere se, između ostalog, odnose i na predsjednika Rusije Vladimira Putina, šefa diplomatije Sergeja Lavrova, članove Nacionalnog vijeća za sigurnost i članove Dume, dok ekonomske sankcije obuhvataju finansijski, energetski, saobraćajni, tehnološki i vizni sektor.

“Finansijske sankcije EU usmjerene su na ključne državne kompanije i na 70 odsto ruskog bankarskog tržišta. Energetske sankcije odnose se na zabranu prodaje, kupovine, prenosa ili izvoza u Rusiju specifične robe i tehnologija namijenjenih rafinisanju nafte, kao i na pružanje povezanih usluga”. kazali su iz Ministarstva vanjskih poslova i podsjetili da se to odnosi i na izvoz robe i tehnologija za dvostruku namjenu, kao i određene robe u sektorima odbrane i bezbjednosti.

“Diplomate, drugi ruski zvaničnici i biznismeni više neće moći da koriste vizne olakšice, a ta odluka neće pogađati ,,obične“ građane”, saopštili su iz Ministarstava.

Donijete su restriktivne mjere koje podrazumijevaju zabranu uvoza robe porijeklom iz oblasti Donjecka i Luganjska u EU, kao i direktno i indirektno finansiranje, osiguranje i reosiguranje robe iz ovih područja, ali i trgovinu akcijama ili hartijama od vrijednosti.

“Istovremeno, na postojeću odluku dodaje se odredba zabrane kupovine, prodaje, direktnog ili indirektnog pružanja investicioniih usluga hartijama od vrijednosti sa Rusijom i njenom vladom, ruskom Centralnom bankom, te pravnim subjektima, licima ili entitetima koji rade po nalozima Vlade ili Centralne banke Rusije. Takođe, mjera podrazumijeva zabranu učešća u bilo kojoj vrsti kreditnih/zajmovnih transakcija”, poručili su iz Ministarstva.

Portal Analitika