Politika

U radnim grupama za poglavlja 23 i 24, šest predstavnika NVO

Izvor

Predsjedavajući radne grupe za pregovaračko poglavlje 23 koje se odnosi na pravosuđe i temeljna prava biće pomoćnica ministra pravde Branka Lakočević, a za poglavlje 24 - pravda, sloboda i bezbjednost sekeratr Ministarstva unutrašnjih poslova Dragan Pejanović.

Pejović je, nakon sjednice Vlade, rekao da je Vlada obrazovala radnu grupu za poglavlje 23, koja ima ukupno 45 članova i predsjedavajućeg, Branku Lakočević.

- U toj radnoj grupi imamo predstavnike izvršne vlasti, sudstva, tužilaštva i sve one koji su zaduženi za ovu oblast u pojedinim resorima Vlade, imamo i četiri predstavnika nevladinog sektora- rekao je Pejović.

Predstavncii NVO su Ana Novaković iz Centra za razvoj NVO, Boris Marić iz Centra za građansko obrazovanje, Velida Hodžić iz NVO Ikra i Jovana Marović iz Instituta Alternativa.

Prema riječima Pejovića, radnu grupu za poglavlje 24 čini ukupno 38 članova i predsjedavajući Dragan Pejanović, a predstavnici NVO su Siniša Bjeković iz Građanske alijanse i Ana Selić iz Centra za monitoring.

Pejović je kazao da su imali „nalet prijava NVO za poglavlja 23 i 24“. „Jer ćemo sad imati jedan period u kom nećemo imenovati nove radne grupe do septembra, ako sve bude kako treba“.

Pejović je pojasnio da se radilo o deset prijava, od kojih je odabrano šest, na osnovu, naveo je, stručne spremnosti, učešća u projektima koji se tiču poglavlja 23 i 24 i istraživačkog rada.

- Naredne sedmice, u ponedjeljak, imaćemo prve sastanke obje radne grupe kako bi dogovorili dalju dinamiku, u četvrtak i petak imamo prve obuke, doći će kolege iz Hrvatske, rekao je Pejović.

On je kazao da je ovo je prvi put da neka zemlja kandidat koja pregovara uključuje predstavnike NVO u proces pregovora i u sastav radnih grupa. „Ovo je zaista novi momenat u procesu evropske integracije i potvrđuje namjeru Vlade da bude inkluzivna i uključi druge segmente društva u proces pregovora“, rekao je on.

Vlada je imenovala i sekretara pregovaračke grupe, Vladimira Vučinića iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija i člana pregovaračke grupe za poglavlje 23 i 24, šefa kabineta ministra unutrašnjih poslova, Svetlnu Rajković.

Vlada je usvojila i Prilog za proljećni izvještaj Evropske komisije (EK) o ispunjavanju sedam ključnih prioriteta za period od 1. septembra do 1. marta.

Prema Pejovićevim riječima, prilog se tiče napretka Crne Gore u oblasti sedam prioriteta za proteklih šest mjeseci, notirani svi rezultati i aktivnosti Vlade i ostalih organa od ključnog značaja za ono što će uslijediti.

EK će, kako je pojasnio, na osnovu priloga sa onim što joj pristigne od izvještaja eksperata koji rade u okviru verifikacijskih misija, sačiniti dokument koji će usvojiti kolegijum komesara EU i proslijediti na dalju proceduru prema Savjetu opštih poslova koji bi trebalo da donese odluku o otpočinjanju pregovora.

Pejović je pozdravio osnivanje Medijskog savjeta za samoregulaciju, koje je, kako je rekao, jedno od obaveza u okviru sedam prioriteta. „Tako da imamo novu aktivnost koja će biti od značaja kad EK bude procjenjivala napredak u oblasti medija“, kazao je on.

(foto: aktuelno.me)

Portal Analitika