Stadion bio tijesan, publika finale pratila sa krovova baraka, drveća...

Dok ljubitelji fudbala širom svijeta prate Euro i Kopa Ameriku, proteklog vikenda završeno je prvenstvo još jedne konfederacije.

U sjenci Eura i Kopa Amerike: Još jedna konfederacija imala je svoj šampionat, osvojio ga je Novi Zeland Foto: UGC

Riječ je o Okeaniji, čiji je Kup nacija, očekivano, osvojio Novi Zeland.

Domaćini takmičenja bili su Vanuatu i Fidži, mečevi su igrani na skromnim, ali uglavnom punim stadionima.

Rekord je postavljen u velikom finalu. U Port Vili, prijestonici Vanuatua, tamošnji stadion, koji prima oko 7.000 gledalaca, bio je mali kako bi primio sve navijače koji su željeli da odgledaju meč. Tako je publika bila svuda - po drveću, po krovovima okolnih kuća, a zvaničan podatak je kako je duel pratilo 10.000 ljudi.

No, nijesu se radovali na kraju. Novi Zeland je lako slavio nad Vanuatuom - 3:0 (1:0), pri čemu su strijelci bili fudbaleri Oklenda Houison, Rendal i Mata.

Na Kupu nacija učestvovalo je osam ekipa, treći su na kraju bili reprezentativci Tahitija, a četvrti je bio Fidži.

Za Novi Zeland je to bio šesti naslov prvaka Okeanije. Četiri ima Australija, koja od 2004. više ne nastupa na Kupu nacija, pošto je u međuvremenu pristupila azijskoj konfederaciji. Jednu titulu ima i reprezentacija Tahitija.