Dokument, koji su ponudile su Socijalistička narodna partija, Nova srpska demokratija i Pokret za promjene, podržala su 24 poslanika, dok je 37 bilo protiv. Za usvajanje izbornog zakonodavstva, prema Ustavu, potrebna je dvotrećinska većina u Skupštini Crne Gore, odnosno 54 glasa.
Parlament je u septembru odbio izmjene izbornog zakona koje je tada pripremila Radna grupa, a formalno predložila vladajuća koalicija, takođe zbog izostanka potrebne dvotrećinske većine.
Poslanik SNP-a Neven Gošović ocijenio je da opozicioni predlog predstavlja najkvalitetniju osnovu za zauzimanje većinskog stava o izbornom zakonu.
- Opozicioni predlog sadrži rješenje koja je ranije ponudila Radna grupa, ali i sve preporuke OEBS-a i Venecijanske komisije - kazao je on i ocijenio da se opozicionim predlogom na adekvatan način rješavaju pitanja prava glasa i autentične zastupljenost manjinskih naroda.
Njegov partijski kolega Predrag Bulatović smatra da je opozicioni predlog izbornog zakona cjelovitiji od predloga vladajuće koalicija.
- SNP je posvećen konsenzusu, ali neće podleći bilo kojim pritiscima da, zbog Evropske unije, prihvati ono što odgovara vladajućoj koaliciji - rekao je on.
Lider NOVE Andrija Mandić smatra da vlast zloupotrebljava izborne procese, zbog čega su potrebne korjenite promjene.
- Mi ne vjerujemo vladajućoj koaliciji kada su u pitanju izbori, jer postoje brojne zloupotrebe - kazao je Mandić i poručio da NOVA nikada neće glasati za zakon koji će omogućiti da se nastave nedozvoljene radnje u izbornom procesu.
Poslanik PZP-a Nebojša Medojević optužio je vlast da je prolongirala usaglašavanje izbornog zakona u cilju očuvanja monopola u izbornom procesu. Prema njegovim riječima, vladajuća koalicija je pristala na izmjene izbornog zakonodovstva pod pritiskom Evropske komisije.
- Međutim, sve da usvojimo sve preporuke OEBS i Venecijanske komisije, monopoli vladajuće koalicije su toliko jaki, da se ne mogu srušiti jednim zakonom - naveo je Medojević.
Poslanik Demokratske partije socijalista Miodrag Vuković kazao je da je opozicioni predlog izbornog zakona neustavan. On je ocijenio da današnja sjednica nije imala smisla, jer je ranije Kolegijum predsjednika Skupštine dogovorio da Radna grupa naredne sedmice nastavi rad na usaglašavanju izbornog zakona, ravnopravno tretirajući dva predloga tog akta.
- Ova sjednica nema nikakvog smisla u cilju konačnog rezultata i predstavlja čisto gubljenje vremena. Ovo je sjednica radi sjednice, čisto da se ispričamo, odnosno petak potrošimo na neke manje važne stvari - naveo je Vuković.
Predstavnici albanskih nacionalnih partija istakli su da su nezadovoljni predloženim zakonom, jer predstavlja korak unazad kada su u pitanju prava Albanaca.
Evropska komisija saopštila je da je hitno usvajanje izbornog zakona jedan od uslova za nastavak evropskih integracija Crne Gore.
Kolegijum predsjednika Skupštine ranije je dogovorio da predlozi izbornih zakona koje su dali vladajuća koalicija i opozicija, imaju ravnopravan status, odnosno da Radna grupa od ta dva akta napravi jedan, koji će imati potrebnu većinu. Skupština je četiri puta produžavala rok za usaglašavanje izbornog zakona sa Ustavom Crne Gore, a poslednji put taj rok je produžen do kraja ove godine.