„Zbog tog problema oko 15.000 ljudi umre godišnje, a oko milion ima respiratorne probleme“, kazao je Lazović u debatnoj emisiji na Radio-televiziji Srbije (RTS).
Lazović je rekao da je plan opozicione grupacije „Moramo“, kojoj pripada Ne davimo Beograd, da proizvodnju struje iz uglja zameni solarnom i energijom iz vjetra i poveća energetsku efikasnost domaćinstava.
"Zagađenje treba smanjiti iz individualnih ložišta tako što ćemo ta domaćinstva priključiti na daljinsko grijanje i uvesti strogu kontrolu industrijskih zagađivača", dodao je on.
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) u Skupštini Srbije đorđe Todorović izjavio je da je jedino politika predsjednika Srbije Aleksandra Vučiča ostvarila rezultate u domenu životne sredine i naveo da se to vidi na primjerima deponije u Vinči i izgradnji metroa.
Todorović je optužio opoziciju da želi da iz Srbije otjera "mega fabrike" koje je "doveo" Vučić.
Predsjednik Skupštine Beograda i funkcioner Socijalističke patrije Srbije (SPS) Nikola Nikodijević izjavio je da mjere protiv zagađenja ne mogu da daju rezultate "preko noći" i dodao da je taj problem višedecenijski.
On je naveo da je za rješenje tog problema neophodno ulaganje u infrastrukturu i javni prevoz kako bi bio smanjen broj automobila na ulicama.
Dodao je da će izgradnja beogradskog metroa riješiti problem broja automobila, a autobusi na električnu energiju i gas sniziti zagađenje koje sada stvara javni gradski prevoz.
Nikodijević je kazao da će ove godine, između ostalog, u Beograd stići 100 autobusa na gas koji su plaćeni 2021. godine.
Predsjednica beogradskog odbora Dveri Radmila Vasić izjavila je da gradska vlast za deset godina nije smanjila broj individualnih ložišta koja su među najvećim zagađivačima, i da ih sada ima 300.000, koliko ih je bilo i 2012. godine.
Ona je navela da je Beograd pod upravom zamjenika gradonačelnika Gorana Vesića izdao više desetina dozvola za otvaranje postrojenja za skladištenje industrijskog otpada koji zagađuje životnu sredinu.