Trke za naslov najboljeg filma od 2000. godine su rijetko bile uzbudljive, jer bi se budući pobjednici nametali kao glavni favoriti najmanje dva mjeseca prije dodjele nagrade američke Akademije filmske nauke i umjetnosti. Ovogodišnje takmičnje u dobroj mjeri ima dinamiku trilera, komentar je T Portala. Ratna drama Ketrin Bigelou „Narednik Džejms“ nametnula se pred kraj prošle godine kao glavni favorit, pošto je osvojila većinu najvažnijih priznanja za film godine, uključujući nagrade udruženja kritičara Njujorka i Los Anđelesa, koja rijetko biraju isti film kao najbolji – ovo je tek peti put u posljednje dvije decenije.
Nezgodan podatak za „Narednika Džejmsa“ je taj što ni jedan od prethodna četiri filma koja su izabrala oba uvažena udruženja nije osvojio Oskara za najbolje ostvarenje, a to su: „Planina Brokeback“, „Spašavanje redova Rajana“, „Povjerljivo iz L.A.“ i „Napuštajući Las Vegas“. Razlog zbog kog bi film Ketrin Bigelou mogao da nastavi niz je, naravno, megahit njenog bivšeg supruga. Do njegovog dolaska u bioskope sredinom decembra, na „Avatar“ Džejmsa Kamerona niko nije ozbiljno računao u smislu bilo kakvih nagrada, ali nakon što je u manje od tri sedmice prikazivanja zaradio više od milijardu dolara i već u tom trenutku nadmašio sva realna komercijalna očekivanja, u stručnim krugovima se počelo drugačije gledati na ovaj naslov. To je potvrdila i njegova, pomalo neočekivana, pobjeda na Zlatnim globusima, najavivši mogući obrt i u oskarovskom takmičenju.
U međuvremenu, „Narednik Džejms“ je osvojio nagradu Udruženja američkih producenata, Ketrin Bigelou je dobila nagradu Udruženja američkih reditelja, ali uprkos svemu izgleda da će u najvećoj trci ipak ostati kratkih rukava i da će fantastični komercijalni uspjeh dati Kameronovom „Avataru“ vjetar u leđa pred cilj, dok će se Ketrin Bigelou zadovoljiti time što će postati prva žena u istoriji sa Oskarom za najbolju režiju.
U glumačkim kategorijama sve je postalo jasno već nakon Zlatnog globusa. Manja neizvjesnost još je moguća u kategoriji najbolje ženske uloge, gdje se Sandri Bulok smiješi Oskar za ulogu u „Slijepoj strani“, ali ne bi bilo preveliko čudo da pobijedi Meril Strip za interpretaciju legendarne američke TV kuvarice Džulije Čajld u „Džuli i Džulija“. Strip je, naime, dugo važila kao sigurna dobitnica, ali kad se „Slijepa strana“ pokazala kao neočekivani hit, i Bulok se nametnula kao ozbiljna konkurentkinja.
U kategoriji glavne muške uloge, Džef Bridžis može biti praktično siguran da će držati pobjednički govor za interpretaciju propalog kantri pjevača u drami „Ludo srce“, koja mu je donijela sva važnija priznanja u protekla tri mjeseca. Statuu za sporednu mušku ulogu odnijeće Kristof Valc za bravurozno tumačenje lika nacističkog pukovnika Lande u „Prokletnicima“ Kventina Tarantina (kome bi, po većini prognoza, trebalo da pripadne Oskar za najbolji originalni scenario). Valc je za svoju ulogu osvojio još više priznanja od Bridžisa, tako da bi svaki drugi rasplet osim njegovog trijumfa bio bizarno iznenađenje.
Konačno, ubjedljiva favoritkinja za Oskara za najbolju žensku epizodu je tamnoputa glumica i voditeljka Mo'Nik za interpretaciju monstruozne majke u drami „Precious“. Poput obojice muških kolega, Mo'Nik je dosad osvojila praktično sva važnija priznanja, uključujući Zlatni globus.