
Ministarstvo prosvjete i Uprava policije naložili su crnogorskim auto školama da do 4. decembra usklade poslovanje sa novim pravilnikom o radu. Dok iz Udruženja auto-škola negoduju, Ministarstvo prosvjete poručuje kako je riječ o proceduri koja je bitna zbog usklađivanja sa legislativom Evropske unije.
Promjene pravilnika, prije svega, tiču se veće zaštite učesnika u saobraćaju, a sve kako bi se preventivno djelovalo u cilju nesreća i nezgoda na našim putevima.
“Sve izmjene podzakonskih akata iz ove oblasti sprovodimo kako bismo unaprijedili obuku kandidata za vozače i uslove koje auto škole imaju, a samim tim i povećalo stepen bezbjednosti saobraćaja na putevima”, rečeno je Portalu Analitika iz Ministarstva prosvjete.
Konstantinović: Izmjene neusklađene sa zakonom
Ipak, nekadašnji predsjednik Udruženja auto-škola Crne Gore, ujedno i instruktor i vlasnik auto-škole “Maks” Svetislav Konstantinović, smatra kako brojne predviđene promjene nijesu validne.
Dodaje i kako su one neusklađene sa zakonom. Najkontroverznija je, dodaje Konstantinović, promjena vezana za starost vozila.
Njom se, kako pojašnjava, propisuje da starost vozila za A kategoriju (motori) ne smije biti veća od 15 godina, za B kategoriju (mala putnička vozila) 12, za C i D (kamioni i autobusi) 18, a za priključna vozila, odnosno E kategoriju - 20 godina.
“Pravilnik koji je donijet 18. novembra 2021. godine, a koji je potpisala tadašnja ministarka Vesna Bratić, očigledno je zadnji pokušaj da se za vrijeme njihovog mandata nešto uradi i on u načelu odstupa od ZOBS-a. Kada govorimo o strukturi akata i ZOBS-u, moramo da shvatimo da je to krunski dokument koji reguliše odnose po svim pitanjima vozačke dozvole, obuke, radnje sa vozilom, signalizacije i slično. Dosta anomalija je u tom dijelu, a posebno o radu auto-škola, odnosno starosti samih automobila'', ističe Konstantinović za Portal Analitika.
Kako je objasnio, još 2012. uvedene su izmjene zakona, koje su propisivale maksimalnu starost automobila. Međutim, zajednica se žalila Ustavnom sudu, koji je tu izmjenu oborio, te je do 2014. ta stavka i uklonjena.
“Dakle, to je poništilo zakonodavstvo. Ne možete vi da ogranaičavate godine starosti ako dva puta godišnje vršimo tehničke preglede. Svi sistemi i uređaji su pod stalnim nadzorom i kontrolom. Takođe, hierarhija je jasna – primat ima Zakon, pa podzakonski akt, a na kraju su upustva za rad, odnosno pravilnik. Dakle ne možete pravilnikom propisivati nešto što ne postoji u Zakonu'', kazao je Konstantinović.
Ministarstvo: Pravilnik u skladu sa direktivom EU
Iz Ministarstva prosvjete, pak, kažu da je pravilnik urađen u skladu sa direktivom Evropske unije.
“I uz praćenje najbolje prakse država koje su regilisale ovu oblast. Na ovaj način se kandidati obučavaju na vozilima koja prate tehničke i sve druge standarde auto industrije i upoznaju se sa savremenim vozilima koja će u budućnosti voziti'', saopšteno je iz Ministarstva.
Osim nelogičnosti da se kandidati ne mogu upoznati sa standardima savremenih vozila, jer tokom obuke i na polaganju ne smiju koristiti naprednije sisteme poput parking kamere i pomoći pri kretanju uzbrdo, Konstantinović dodaje da direktiva EU ne precizira starost vozila.
“Ako direktiva ne precizira zašto se mi pravimo da smo veći pape od pape? Dodatno, vozila iz 2004. imaju sve segmente koje direktiva EU traži a to je da ima ABS i ostale sofisticirane bezbjednosne sisteme. Mi sada po ovom pravilniku moramo da uvezemo nova vozila, za koja moramo naći veliki novac, jer su cijene u auto industriji skočile za 40 odsto. Izmjenama, vozila više ne mogu biti ni u zakupu, već samo u valsništvu auto-škole ili na lizing. Sada vi treba da kupite jedan autobus, koji košta 30.000, jedan kamion takođe 30.000, i da ubacujete svježeg kapitala u školu da bi mogli da ispunite uslove i to zbog ad-hoc odluke'', ističe Konstantinović.
Takođe, kako dodaje, nije ni opravdan izgovor da je u regionu situacija ista.
“Hrvatska je, primjera radi, izmijenila u svojim zakonima regulative EU i prilagodila ih svojim uslovima. To isto možemo i mi da uradimo. Takođe, u Sloveniji starost automobila nije obavezna. Tako da i ta priča o regionu ne pije vodu. Uostalom, mene i ne zanima kakva je situacija u regionu, već me zanima isključivo naš ZOBS i kako da mi napravimo što bolje uslove u našem saobraćaju i našoj obuci'', ističe Konstantinović.
U Evropi rok 10 godina kod nas manje od jedne
Kako naš sagovronik dodaje, kada je 2006. godine donijeta direktiva EU, članicama je dat rok od 10 godina da se prilagode izmjenama i novoj organizaciji rada.
“Mi smo dobili godinu, a nismo članica nego kandidat. Umjesto da su nas tada, kada smo krenuli sa procesom evropske integracije, upozorili i kazali da od momenta pristupanja imamo četiri do pet godina da se usaglasimo”, dodaje Konstantinović.
Kako navodi, suština u radu auto-škole je da se osavremene programi kojima će se unaprijediti znanje polaznika.
“To je trening, vještina. Da psihomotirkom, intelektualnim sposobnostima dočara ambijent u kojem će ti ljudi da shvate svoju ulogu i da cijene koliko su odgovorni kao učesnici u saobraćaju. Taj vozač ovdje treba da ima aspekt sigurnosti, da dobije sve potrebne situacije, da mu se da analitika stanja, da mu se ukaže na propuste i koje su moguće krivice vozača, kako otkloniti to, na koji način vršiti procjenjivanje, predviđanje, koji su to aspekti, da li su pedagoški... Pravilnik bi upravo trebalo da ide u tom smjeru. '', ističe Konstantinović.
Kako dodaje, kadar je ključ rješenja.
“Kadar je u svemu ovome osnovi faktor, taj instruktor, predavač, lica koja su u komunikaciji sa ljudima na treningu. Oni su ključ ovog rješenja. Vozila su nešto što prati taj rad iz direktive. Ali, kao i do sada, Ministarstvo prosvjete ne prihvata udruženje instruktora i mahom odbacuju njihove kreativne ideje koje bi poboljšale uslove obuke'', navodi Konstantinović.
Polaganja mahom nezakonita, Ministarstvo nezainteresovano
Iako je način rada u auto školama prepoznat kao dio problema, glavnu odluku da li je osoba spremna da uđe u saobraćaj donosi ispitna komisija. U Crnoj Gori se, međutim, u posljednjih nekoliko godina ispiti mahom obavljaju na nezakonit način, jer komisija gotovo nikada nije u punom sastavu.
Ministarstvo prosvjete pitali smo da li su upozati sa tim problemom.
“Komisiju za polaganje vozačkog ispita čine dva ovlašćena ispitivača i predstavnik auto škole. Nijednim podzakonskim aktom nije definisano koliko članova ispitne komisije mora biti prisutno tokom ispita, te je Ministarstvo predvidjelo novim izmjenama pravilnika izmjene koje bi detaljno uredile tu oblast. Pravilnik je trenutno u završnoj fazi pripreme i javnost će biti obavještena kada bude završen. U izradi pravilnika konsultovani su predstavnici auto škola, Mašinski fakultet i Uprava policije'', kazali su oni.
Ipak, ZOBS kaže drugačije u odnosu na Ministarstvo prosvjete.
''Vozački ispit za vozača polaže se u auto školi pred ispitnom komisijom, koju obrazuje organ državne uprave nadležan za poslove obrazovanja. Ispitnu komisiju čine tri člana, i to:
- dva ovlašćena ispitivača od kojih je jedan predstavnik organa državne uprave nadležnog za poslove obrazovanja, a drugi predstavnik nadležnog organa; i
- jedan predstavnik auto škole koji mora da ima licencu za instruktora vožnje za sve kategorije vozila za koje auto škola ima licencu, najmanje 23 godine života i da mu za posljednje dvije godine nije izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom'', stoji u Zakonu o bezbjednosti saobraćaja.
Nijedna licenca nije izdata za ispitivača
Konstantinović napominje da u Crnoj Gori ni nema pravih ispitivača.
''Mi moramo da budemo svjesni da Ministarsvo prosvjete nijednu licencu nije izdalo za ispitivača. Zakon o nacionalnoj kvalifikaciji definiše strukturu ovlašćenog ispitivača. A on može biti samo iz drugih struktura a ne iz struktura Ministarstva prosvjete, ispitnog centra ili centra za stručno obrazovanje odraslih. Tu ne može da bude član komisije jer je to sukob interesa. Dakle svi iz ministarstva koji su članovi komisije, po kom osnovu su oni tu? Gdje je kriterijum, gdje je licenca?'', govori Konstantinović.
Kako je dodao, u prelaznim i završnim regulativama se kaže da ispitne komisije za polaganje vozačkog ispita koje su obrazovane prije početka primjene zakona nastavljaju sa radom do obrazovanja ispitnih komisija u skladu sa ovim Zakonom.
''Dakle, legalizovali su protivzakoniti rad za ljude koji nemaju licencu ovlašćenog ispitivača. Ko je kriv za to? Pa Ministarstvo prosvjete. Ovlašćeni ispitivači nisu ovlašćeni ispitivači već muzičari, umjetnici, ekonomisti, pravnici - odnosno figure koje su postavljene odlukom ministra prosvjete o formiranju komisije za polaganje vozačkog ispita. Ni Pravilnikom se status ispitivača ne tiče. A komisije su takve da ne mogu ni stavove da usaglase nego jedan ispitivač traži jedno, a njegov ''kolega'' sasvim treće iako svi oni ne bi smjeli da imaju svoje preference nego da odlučuju isključivo u skladu sa Zakonom. To je van pameti, zato nam je ovakvo stanje'', zaključio je Konstantinović.