„Takođe, odlukom su predviđene i posebne okolnosti (hitne situacije, zdravstveni razlozi itd) u kojima učenici, po odobrenju predmetnog nastavnika ili Uprave škole mogu koristiti mobilni telefon“, kazali su iz MPNI.
Dodaju da će narednih dana, u saradnji sa školama, stvoriti neophodne preduslove kako bi se usvojena odluka u potpunosti sprovela.
„Uporedna praksa u određenom broju zemalja jepokazala da ukidanje mobilnih telefona u školama generiše pozitivne efekte na rezultate koje učenici postižu u obrazovnom procesu, pa je sasvim očekivano i zabilježeno povećanje broja zemalja koje generalno ili unutar pojedinačnih obrazovnih institucija, uvode različite forme djelimične ili potpune zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama“, kazali su iz MPNI.
Napominju da na nivou Crne Gore postoje škole koje su već i ranije usvojile pravilnike koji se odnose na zabranu upotrebe mobilnih telefona u toku nastave, te kažu da su pozitivne efekte ove odluke potvrdili kako nastavnici i roditelji, tako i sami učenici.
„Podsjetićemo da je Ministarstvo u prethodnom periodu nabavilo računarsku opremu za sve obrazovno-vaspitne ustanove u Crnoj Gori u vrijednosti od oko 7 miliona eura, tako da će se proces digitalizacije nesmetano realizovati, a u narednom periodu planirana je i nabavka nove IT opreme“, kazali su iz MPNI.
Navode da su kroz brojne načine saradnje koju Ministarstvo ostvaruje sa učenicima, nastavnicima i roditeljima, jasno definisani zajednički prioriteti svih učesnika u obrazovno-vaspitnom procesu i oni se, kako su kazali, ogledaju u potrebi stvaranja uslova zakvalitetnije obrazovanje i prisutniju vaspitnu komponentu škole kao institucije.
„U tom cilju Ministarstvo i u narednom periodu nastavlja intenzivan rad naimplementiranju novih mjerakoje će doprinijeti kvalitetnijem radu u školama, što je zajednički interes svih učesnika u procesu“, zaključuje se u saopštenju.