Lokalna vlada nudila je novčanu nagradu za bilo kakvu informaciju o njegovom mjestu boravka ili dokaz o njegovoj smrti, ali Jinžoga niko nije želio da izda..
Kinezi su otvoreno govroili kako se nadaju da nikada neće biti uhvaćen, piše CNN.
„Ujače, bježi. Nadam se da još uvijek možeš da pronađeš“, napisao je u postu jedan od korisnika Veiba, kineskoj platformi nalik Tviteru.
U Kini, u kojoj se za ubistvo dobija smrtna kazna, veoma je neobično da ubica izazove saosjećanje i dobije podršku naroda.
Koga je ubio?
Među žrtvama su četiri generacije jedne porodice koje žive u komšiluku Jinžonga. Jedan seoski zvaničnik izjavio je da su 70-godišnji muškarac i njegova snaja poginuli u napadu. Povrijeđena je i supruga tog čovjeka, 30-godišnji unuk i 10-godišnji praunuk.
S obzirom da nije moguće utvrditi prave motive ubistava, među mještanima počele su da se razvijaju razne teorije, koje su se potom prelile na društvene mreže. Tvrde da je Ou bio običan čovjek gurnut na ivicu očaja zbog višegodišnjeg stambenog spora sa ubijenima.
Skoro pet godina Ou i njegova 89-godišnja majka nisu imali dom. Živjeli su u maloj limenoj kolibi u primorskom selu. On je na kineskoj društvenoj mreži više puta postovao o tome kako je spriječen da gradi sopstvenu kuću zbog sporova oko zemljišta sa svojim susjedima.
Sve je počelo 2017. godine, kada je Ou odlučio da sruši svoju oronulu kuću i izgradi novu. Vlada je odobrila njegov zahtjev za rekonstrukciju, pa je on nastavio da sruši staru kuću. Međutim, njegov komšija je počeo da blokira građevinske radove.
Molio za pomoć
Tražio je pomoć od policije, seoskih zvaničnika, vlade i medija, ali je problem ostao neriješen.
„Zar vlada ne bi trebalo da štiti obične ljude? Zašto su bogati i moćni tako arogantni?“, upitao je on u svom postu u januaru.
„Uvijek je bio slučaj da pošteni ljudi igraju po pravilima, ali zakon nikada neće stajati uz poštene ljude. Nadam se da će neko moći da mi kaže gdje još mogu da uložim žalbu”, napisao je on u drugom postu.
Poslije višegodišnje agonije, kap koja je prelila čašu navodno je to što mu komšija nije dozvolio da pokupi razvijeni čaršaf. Vlasti nisu saopštile tačne detalje navodnih ubistava i nije jasno da li je bilo svjedoka, kao ni sa kojom scenom su se policajci suočili kada su došli u dom.
Oronula kobila, sva u ruševinama
Kako se vijest o ubistvu proširila, na internetu su isplivale fotografije kolibe, a mnogi su bili šokirani u kako lošem stanju je bila. Pocijepani čaršav visio je preko metalnog skeleta kolibe. Unutar kolibe, nalazi se prazna paklica cigareta na kojoj je napisano desetine brojeva, organizacija Komunističke partije, vladinih tijela, državnih medija i raznih drugih.
Saosjećanje javnosti dodatno je poraslo nakon što su se pojavili izvještaji da je spasao dječaka od davljenja na moru prije tri decenije i dva delfina koji su se skoro nasukala na obalu 2008. godine.
Dok je Jinžong izavao sažaljenje, kineska vlada na sebe navukla je gnjev objavama o nagrađivanju onih koji dokažu da je mrtav.
„Novčana nagrada za otkrivanje tijela, da li je ovo zaista vladino obavještenje?“, upitao je komentar sa 60.000 lajkova.
„To je zato što mrtva osoba više ne može da govori“, nadovezao se drugi.
Obavještenje o nagradi je kasnije izbrisano sa vladinog ViČet naloga.