Prema nagodbi, UBS će platiti 1,2 milijarde dolara kazne američkom Ministarstvu pravde i Komisiji za trgovinu robama i derivatima, 260 milona dolara britanskoj Upravi finansijskih usluga (FSA) i 65 miliona dolara Švajcarskoj upravi finansijskog tržišta.
"UBS se slaže da će platiti blizu 1,4 milijarde švajcarskih franaka u kaznama američkim, britanskim i švajcarskim regulatorima, kako bi se okončale istrage vezane za Libor", navodi se u saopštenju banke izdatom u srijedu.
Banka će, takođe, priznati da je počinjena elektronska prevara u njenom tokijskom uredu prilikom manipulisanja Liborom za kredite u raznim valutama, uključujući japanski jen, navodi se u saopštenju.
"U sklopu predložene nagodbe s američkim Ministarstvom pravde, UBS Securities Japan Co. Ltd. (UBSSJ) odlučio je da će priznati krivicu po jednoj tački optužbe za elektronsku prevaru vezano za manipuliranje određenim referentnim kamatnim stopama, uključujući jenski Libor."
UBS, sa sjedištem u Cirihu, druga je velika banka koja je kažnjena zbog skandala Libor, nakon što je engleska banka Barclays morala platiti 450 miliona dolara britanskim i američkim nadzornim organima zbog pokušaja manipulisanja međubankarskim kamatnim stopama između 2005. i 2009.
Kazna koju će platiti UBS je druga najveća izrečena nekoj banci, nakon što je bankarski gigant HSBC nedavno platio 1,9 milijardi dolara za pranje novca.
UBS je bila prva banka koja je otkrila probleme u određivanju Libora, koju banke koriste kao referentnu kamatnu stopu pri međusobnim posudbama novca, a koja, takođe, utiče na veliki broj ugovora širom svijeta.
Druge banke su u pregovorima s regulatorima o nagodbama povodom optužbi da su i one manipulisale Liborom. Među njima su škotska banka Royal Bank of Scotland i njemačka Deutsche Bank, prenose agencije.
tekst i foto: aljazeera.net