Jedino istraživanje ovog tipa, koje su za potrebe Sindikata prosvjete Crne Gore, pripremili i obradili psiholog iz Ispitnog centra Crne Gore i profesori, pokazalo je da je svaki četvrti nastavnik pretpio neki oblik nasilja – od učenika, njihovih roditelja ili uprave škole, ali i od kolega. Verbalno nasilje je najzastupljeniji oblik nasilja, a podrazumijeva prijetnje, vrijeđanje, neosnovano optuživanje i slično.
Izjave nastavnika su uznemirujući.
Direktori i pomoćnici vrše pritisak zbog ocjena, vrijeđaju i prijete
"Zamjenica direktora ulazi na čas i zavrće mi suknju pred đacima, kako bi provjerila da li je providna", navodi jedna nastavnica slučaj koji se desio kada je dobila prvo starješinstvo.
Njena koleginica je ispričala da ju je direktorica tjerala da da otkaz ili da ide u invalidsku penziju, stalno je vrijeđala nju i njenu porodicu, dobacujući joj "dovoljno je reći da si plavuša".
Jedna nastavnica je ispričala da je jedna učenica, nakon što joj je oduzela test jer je prepisivala uprkos brojnim opomenama, burno reagovala i pozvala roditelje.
"Majka i sestra su se za deset minuta našle ispred moje učionice i verbalno su me napale. Razgovor je nastavljen u kancelariji direktorice, gdje sam optužena da mrzi tu učenicu, dok je sestra te djevojčice pušila i izjavila da je razmišljala da me ošamari", predočila je ta nastavnica i dodala da je od direktorice dobila savjet da ne posmatra strogo to što djeca prepisuju na kontrolnom.
Njena koleginica tvrdi da ju je otac jednog učenika koji je dobio jedinicu na testu pozvao telefonom i psovao je i vrijeđao je na nacionalnoj osnovi. Taj roditelj je kasnije, kako je ispričala, došao u školu i u kancelariji direktora, u vidno alkoholisanom stanju, nedozvoljeno snimao razgovor.
Govore mi da sam luda, anoreksična, usjedjelica, požalila se jedna nastavnica u dijelu izvještaja koje se odnosi na nasilje od strane kolega.
"Učenik me je na ulici gurnuo u jarak", tvrdi jedan od nastavnika.
Drugi kaže da je od strane roditelja lažno prijavljen policiji da je učenika nazvao "mutavim pingvinom", a nakon što je utvrđeno da to nije istina, taj dječak nije kažnjen.
U istraživanju je predočeno i iskustvo nastavnice koju je učenik, kako tvrdi, krišom snimao mobilnim telefonom (zvuk), nakon čega su snimak montirali, a ona postala "glavna vijest" kao nacionalista koji ne priznaje državu u kojoj živi
"Izbacili su me s posla sa montiranom i unaprijed osmišljenom aferom. Poslije deset mjeseci pakla od života, sud me je vratio na posao za koji sam dobila državnu nagradu", ispričala je, između ostalog, ta nastavnica.
"Učenik trećeg razreda (srednje škole) stoji pored katedre i prijeti mi "samo mi upišite jedinicu ako smijete", dok ja sjedim", opisala je jednu od stresnih situacija na poslu jedna nastavnica.
U izvještaju je naglašeno da su 70 odsto zaposlenih u školama osobe ženskog pola, a svakon nasilje ostavlja posljedice koje ih ometaju u ličnom i profesionalnom životu.