Društvo

Fakultet za sport i fizičko vaspitanje UCG:

Aktivno u borbi protiv namještenih utakmica, dopinga i diskriminacije u sportu

Fakultet za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore će u naredne tri godine aktivno raditi na suzbijanju diskriminacije, netolerancije i neregularnosti u sportu, poput upotrebe doping sredstava, namještanja utakmica i ugrožavanja prava maloljetnih sportista. Ove aktivnosti će biti dio realizacije međunarodnog projekta Sport bez stereotipa (Sport without Stereotypes - SWOST).

Aktivno u borbi protiv namještenih utakmica, dopinga i diskriminacije u sportu Foto: foto:ucg.me
Portal AnalitikaIzvor

„Riječ je o projektu koji je odobren u okviru programa Erasmus +Sport: Sport, Youth and EU Aid Volunteers, a finansira ga Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu pri Evropskoj komisji - EACEA (The Education, Audiovisual and Culture Executive Agency)“, pojasnio je dekan Fakulteta prof. dr Stevo Popović.

Projekat će, dodaje on, pored podsticanja ravnopravnih mogućnosti za sve učesnike u sportu, pružiti podršku i inovativnim pristupima upravljanja sportom.

„U skladu sa strategijama Evropske unije radiće se na tome da se omogući svima zainteresovanima da se uključe u sport i tjelesne aktivnosti, sa jednakim mogućnostima, promovisaće se i volontiranje, zapošljavanje u sportu, obrazovanje sportskih kadrova“, navodi Popović.

Pored dekana, kao predstavnika UCG, na projektu će biti dr Bojan Mašanović, docent Fakulteta za sport fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, angažovan kao koordinator u ime Fakulteta.

„Jedan od ciljeva ovog projekta je i promovisanje evropskih tradicionalnih sportova i igara, podrška mobilnosti volontera, trenera, menadžera i osoblja neprofitnih sportskih organizacija, posebno mladih koji su uključeni u sportske aktivnosti“, kazao je Mašanović.

Koordinator ovog međunarodnog projekta na internacionalnom nivou je Centro Studi Cultura Sviluppo iz grada Pistoje u Italiji, a učesnici su i sportske i visokoškolske institucije, odnosno univerziteti iz Italije, Belgije, Finske, Francuske, Srbije, Turske i Letonije.

Portal Analitika