Kako je navedeno u saopštenju UCG, rektor Vladimir Božović kazao je da kroz zabavu i zajednički rad pomažu budućim studentima da razumiju i steknu vještine potrebne za tumačenje i rješavanje izazova novog doba.
Dekan Mašinskog fakulteta Radoje Vujadinović izrazio je nadu da će imati priliku da današnje takmičare pozdravi kao studente Mašinskog fakulteta.
„Zahvaljujući podršci uprave Univerziteta Crne Gore privodimo kraju proces akreditacije savremenog studijskog programa Mehatronika gdje će oni imati mogućnost da ljubav prema robotima još više razviju. Sa adrese Mašinskog fakulteta trudimo se da javnosti pošaljemo informacije i o električnim vozilima, novim izvorima energije, 3D štampanju, naprednim tehnologijama”, kazao je dekan Vujadinović.
Za organizaciju ovog događaja, Dekan je posebnu zahvalnost iskazao profesorici Marini Mijanović Markuš.
Ministarka nauke i tehnološkog razvoja Biljana Šćepanović istakla je su takmičari osnovci i srednjoškolci, uzrasta od osam do 19 godina, te da su njima ovo prvi koraci na polju razvoja inovacija i robotike, i da su upravo oni ti koji će biti budući pogon države za razvoj inovacija i stimulisanje tehnološkog razvoja.
Zamjenica ambasadora Mađarske u Crnoj Gori Mira Vuity, kazala je da je Svjetska olimpijada robota pokreće više od 70 zemalja i više od 20.000 timova godišnje. Ona je dodala da su takmičenja tematska, i da se zadaci mijenjaju iz godine u godinu, te da pokrivaju teme koje su od velike važnosti za preduzeća i društvo.
Takmičare je pozdravio i direktor Edutus univerziteta iz Mađarske Zoltán Szögi, sa kojim je, na inicijativu Mašinskog fakulteta, UCG potpisao Sporazum koji je uključivao i Svjetsku WRO organizaciju. Na taj način je Crna Gora postala član WRO porodice.