Profesor dr Milenko Perović jedan je od inicijatora Osnivačke skupštine Saveza crnogorskih nacionalnih asocijacija u Srbiji koja treba da se održi u Beogradu, u hotelu Mažestik, u subotu 12. juna. Ugledni profesor Univerziteta u Novom Sadu odavno je u javnosti Srbije i Crne Gore prepoznat kao istrajni promoter borbe za poštovanje ljudskih prava. Svojevremeno je bio žestoko kritikovan od ekstremnih grupa srpskih nacionalista, ali je uvijek znao - i ratnih devedesetih i kasnije u „mirnodopsko“ vrijeme - da stane „na biljegu“, na odbrani sopstvenih ideja. Tako i danas, u razgovoru za Portal Analitika, profesor Perović ukazuje da je svjestan rizika koje nosi ideja o osnivanju jednog, krovnog, udruženja Crnogoraca u Srbiji.
- Ljudi koji organizuju Skupštinu čine to svojom slobodnom voljom, o svom „ruvu i kruvu“ i s određenim rizicima. Raditi bilo šta na očuvanju individualnog i kolektivnog nacionalnog identiteta Crnogoraca u Srbiji vrlo je nezahvalna stvar. Ako se taj rad shvati ozbiljno, a ne kao guslarsko-folklorno amaterstvo, on zahtijeva odlučne i verzirane ljude, ne mala sredstva i veliku posvećenost. Svega toga nedostaje Crnogorcima u Srbiji, ističe dr Perović.
Za dobre ideje ima vremena: Profesor Perović smatra nepotrebnim rasprave o tome ko je kriv što se ranije nije ovakva ideja sprovela u život. „Pitanje o tobožnjoj krivici što se to nije učinilo nekad ranije – a ono je izgleda postalo glavno ili jedino pitanje koje mnogima pobuđuje vijest o osnivanju Nacionalnog vijeća Crnogoraca Srbije - nema osobitog smisla, ističe Perović.
- Onome ko misli da se „kasnilo“, može se uzvratiti pitanjima: Što ga vi, gospodo, ne osnovaste na vrijeme?! Ko vam je branio da osnujete šta god hoćete?! Ni sad vam nije kasno, kao što neće biti kasno ni ubuduće da osnujete ono što mislite da vam treba, pa i svoju asocijaciju crnogorskih udruženja! Dakle, ako bilo kome basta da načini valjanu i poštenu asocijaciju crnogorskih udruženja, stvarnih, a ne ad hoc izmišljenih da bi se stvarala zbrka i zabuna, sretno mu bilo. No, za tako ozbiljan posao treba imati ugled u postojećim udruženjima Crnogoraca i, naravno, njihov pristanak da ih organizuju i predvode „kritičari kašnjenja“ – ističe Perović.
Oživjeli spavači: Početkom ove sedmice Udruženje „Krstaš“ kritikovalo je „jedan broj ekponiranih pojedinaca“ da su krivi što Crnogorci nijesu registrovani među 19 nacionalnih manjina koje će država Srbija pomoći kroz rad nacionalnih savjeta. Dr Perović uopšte ne želi da ulazi u javne polemike koje, kaže, nemaju smisla.
- Za svađu je potrebno bar dvoje, izuzimajući fenomene svađanja sa samim sobom. Udruženja Crnogoraca koja su odlučila da stvore zajedničku asocijaciju niti se svađaju s kim niti se imaju s kim svađati. Posve je druga stvar što neki probuđeni spavači hoće u javnosti da stvore privid svađe, valjda da bi pokvarili osnivanje asocijacije. Nijesam čak sklon da vjerujem da se u pozadini pokušaja da se isforsira nekakva svađa nalazi tipična crnogorska glad za glavarstvima, ocjenjuje dr Perović i obrazlaže zbog čega nema razloga za borbu za pozicije: „O kakvom crnom ’glavarstvu’ može biti govora, ako ljude koji su pokrenuli inicijativu da se stvori Nacionalno vijeće Crnogoraca očekuju uglavnom velike neprijatnosti u sredini u kojoj žive!“
Crnogorci u Srbiji i država Srbija: Govoreći o položaju Crnogoraca u Srbiji, dr Perović ističe da će udruženja, i nakon osnivanja i savez crnogorskih nacionalnih asocijacija, imati naporan posao da razbiju neke, davno usađene, predrasude koje u Srbiji postoje o Crnogorcima.
- U ovoj državi u mnogo čemu se javlja iskrivljena recepcija stvarnosti. Još uvijek postoje mnogi koji tvrde da Crnogorci naprosto ne postoje! A onome što ne postoji, po toj ciničnoj logici, nije potreban nikakav nacionalni savjet, ističe Perović i objašnjava da je u baš u tome ključ priče o „kašnjenju“.
- Ovđe nikad ne možete zakasniti za nevolju da morate dokazivati da postojite! Dovoljan argument za tu paradoksalnu tvrdnju je činjenica da se srpsko Ministarstvo za ljudska i manjinska prava oglušilo u jesen 2008. godine o prijavu za osnivanje Nacionalnog savjeta Crnogoraca koju mu je podnijelo Udruženje Crnogoraca Srbije iz Beograda. Bolje reći, izvrdalo je vlastitu pravnu obavezu pseudo-pravnim vragolijama od „objašnjenja“, kaže dr Perović za Portal Analitika.
Crnogorci u Srbiji i država Crna Gora: Duhovito i sa dozom ironije Milenko Perović opisuje odnos države Crne Gore prema Crnogorcima koji žive u Srbiji.
- Zvanična Crna Gora odnosila se prema Crnogorcima u Srbiji – kao majka! Po onoj narodnoj: Ni majka se ne sjeti đeteta dok ono ne zaplače. No nije baš da smo plakali! I njezin odnos počeo se mijenjati. Sporo, ali pozitivno. Može se to i razumjeti, jednim dijelom, s obzirom na karakter odnosa dvije države od referenduma do danas. Drugim dijelom, i u samoj političkoj Crnoj Gori tek treba stvarati svijest o tome kako se pazi na interese i status svoje dijaspore - ocjenjuje profesor Perović i ponavlja da udruženje Crnogoraca u Srbiji tek čekaju krupni izazovi.
- Crnogorska asocijacija natovariće sebi teško breme vrlo delikatnih zadataka zbog kojih se i osniva. Kako će to breme nositi, zavisiće od konstelacija niza faktora. Može biti da će se prostor manipulacije smanjivati, ali će se na preostalom prostoru pojačavati snaga te manipulacije. Vjerujem da će nekad postati banalnom činjenica da Crnogorci ipak žive u ovoj zemlji! – zaključuje dr Milenko Perović u razgovoru za Portal Analitika.
Draško Đuranović