Kako navode, odbijanje Ministarstva prosvjete da primijeni Zakon o zaradama zapošljenih u javnom sektoru samo u slučaju profesora FCJK, građani Crne Gore, ali i njena dijaspora, vide kao još jednu potvrdu da je u našoj zemlji na sceni grubo kršenje ljudskih prava i diskriminacija prema svima onima koji ne pripadaju poželjnim nacionalnim, jezičkim ili vjerskim grupama i koji se ne uklapaju u željeni politički profil.
“Jedino mjesto među visokoškolskim ustanovama u Crnoj Gori gdje je oduvijek živjela slobodarska i kritička misao, mjesto koje je edukovalo i iznjedrilo samosvjesne mlade ljude i intelektualce nije nažalost poželjno u današnjoj Crnoj Gori u kojoj se promovišu vrijednosti ne samo poslušnosti već i sluganstva i izdaje sopstvene države”, kažu u saopštenju.
Ovo Društvo, dodaju, blisko sarađuje sa Fakultetom za crnogorski jezik i književnost, koji im, kako navode, od osnivanja svesrdno pomaže u njegovanju i promovisanju crnogorskog nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta.
“I da ne poznajemo te časne ljude koji su snagom volje i čistim altruizmom sagradili i izdigli Fakultet za crnogorski jezik i knjizevnost na nivo najrespektabilnije nacionalne obrazovne ustanove, dužnost nam je osuditi diskriminatorsko stav Ministarstva prosvjete u odnosu na nastavni kadar i osoblje ovog fakulteta. Atakovanje na sve što nosi prefiks crnogorski u zemlji koja se zove Crna Gora, mora prestati ili nas neće biti”, ističu u saopštenju.
Kako dodaju, Crna Gora kao zemlja kandidat za članstvo u EU, može i mora mnogo bolje od toga.
“Nije dovoljno našoj Vladi da vlada Crnom Gorom sa svega osam odsto biračkog tijela. Nije joj dovoljno već hoće i da diskriminiše i tiraniše sve neistomišljenike. Zato pozivamo sva udruženja crnogorske dijaspore širom svijeta da alarmiraju nadležne organe zemalja u kojima živimo i ukažu na ono što se dešava u Crnoj Gori. Jedinstveno sestro i braćo, pravda je uvijek spora, ali dostižna. Ima nas dovoljno da odbranimo čast i obraz i našu Crnu Goru”, zaključuju u saopštenju.