Tokom sastanka konstatovano je da se domaći zanatski proizvođači piva nalaze u nepovoljnom položaju u odnosu na svjetske globalne kompanije.
“Ohrabreni smo spremnošću Ministarstva poljoprivrede da nam pomogne kako bi domaća piva bila dostupnija na našem tržištu kako u marketima tako i u ugostiteljskim objektima”, navode iz Udruženja domaćih zanatskih proizvođača piva.
Dobili su, kako kažu, uvjeravanje da će domaći zanatski proizvođači piva biti prepoznati kroz Agrobudžet, što će im dati mogućnost, da kao i drugi proizvođači, dobiju podršku države za njihovu proizvodnju.
Na sastanku je razgovarano i o problemu koji godinama unazad imaju domaći proizvođači piva, a to je da su proizvodi inostranih proizvođača piva u domaćim marketima zastupljeni i više od 60 odsto u odnosu na ukupnu ponudu tog proizvoda. Na taj način onemogućeno je da se piva domaćih proizvođača nađu na policama marketa sa adekvatnim udjelom.
“Zato smo dobili uvjeravanje da će Ministarstvo poljoprivrede preko Agencije za zaštitu konkurencije, tražiti da se preispita zastupljenost piva inostranih proizvođača, i postojanje monopola u odnosu na domaće proizvođače. Adekvatnom zastupljenošću na tržištu domaća piva bila bi dostupnija turistima koji dođu u Crnu Goru i postala konkurentnija donoseći raznolikost ponude i različitost ukusa”, navode u saopštenju.
Rješavanjem ovog problema Crna Gora bi, pored domaće hrane i vina, mogla dobiti i još jedan brend, a to je domaće pivo čime bi turistička ponuda zemlje bila bogatija.
“Dogovarana je i podrška Ministarstva poljoprivrede za organizaciju karavana domaćeg kraft piva kroz Crnu Goru čime bi se upotpunila turistička ponuda naše zemlje.
Pored toga, predloženo je i da se oraganizuje sastanak sa predstavnicima Ministarstva finasija i Uprave prihoda i carina kako bi se dogovorio reprogram poreskih obaveza sa domaćim proizvođačima”, zaključuju u saopštenju.