Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Udruženje podstanara: Nijedan veliki projekat u Crnoj Gori ne smije biti realizovan bez obavezne izgradnje socijalnih i priuštivih stanova

Udruženje podstanara: Nijedan veliki projekat u Crnoj Gori ne smije biti realizovan bez obavezne izgradnje socijalnih i priuštivih stanova

Dok luksuzni stanovi zjape prazni ili služe kao investicioni proizvod, desetine hiljada ljudi, posebno mladih i porodica, nemaju mogućnost da riješe stambeno pitanje, poručuju iz Udruženja podstanara

Udruženje podstanara: Nijedan veliki projekat u Crnoj Gori ne smije biti realizovan bez obavezne izgradnje socijalnih i priuštivih stanova Foto: Udruženje podstanara Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Udruženje podstanara Crne Gore “Moj Dom", kako navode, izražava duboku zabrinutost povodom sve češćih najava velikih urbanističkih i turističkih projekata koji ignorišu stvarne potrebe građana Crne Gore, posebno podstanara, mladih i radničkih porodica

"Najnovija izjava Mohameda Alabara, arapskog investitora i vlasnika kompanije Eagle Hills, u kojoj navodi da planira partnerstvo sa državom u razvoju projekata u Crnoj Gori – uključujući interesovanje za dijelove Velike plaže – još jednom potvrđuje da se zemljište sve češće koristi kao sredstvo za profit, dok hiljade građana ostaju bez osnovnog prava – sigurnog doma. 

Podsjećamo javnost da je Alabar tokom neformalnog sastanka sa novinarima u Tivtu poručio da "ne želi da kupuje zemlju, već da u projekte ulazi zajedno sa državom", te da želi da "gradi stanove koji donose sreću". Međutim, ova “sreća” ne uključuje socijalne stanove, niti bilo kakvu zaštitu prava lokalnog stanovništva", navode iz Udruženja podstanara. 

Istovremeno, MONSTAT, kako navode iz Udruženja podstanara, objavljuje poražavajuće podatke – gotovo jedan od četiri stana u Crnoj Gori je prazan, a preko 90.000 stanova koristi se isključivo sezonski.

Dok, kako navode, luksuzni stanovi zjape prazni ili služe kao investicioni proizvod, desetine hiljada ljudi, posebno mladih i porodica, nemaju mogućnost da riješe stambeno pitanje.

"U zemlji sa više od 71.000 praznih stanova, podstanari se svakog mjeseca suočavaju sa: nesigurnim i neregulisanim zakupom, sezonskim izbacivanjima zbog turizma, visokim i nerealnim kirijama, potpunim izostankom zaštite i podrške od strane države", navode u saopštenju. 

Udruženje “Moj Dom” ističe da nijedan veliki projekat u Crnoj Gori, bilo da se radi o Ulcinju, Velikoj plaži, Veljem brdu ili bilo kojoj drugoj lokaciji, ne smije biti realizovan bez obavezne izgradnje socijalnih i priuštivih stanova.

Ako država, kako poručuju iz Udruženja podstanara, unosi javno zemljište u privatne projekte, mora osigurati da ti projekti odgovore na potrebe lokalne zajednice, a ne samo turista i investitora.

"Zato zahtijevamo da svaki budući urbanistički ili investicioni plan sadrži: obavezni procenat stanova za socijalno i priuštivo stanovanje, javne i javno-privatne modele najma uz zaštitu podstanara, uvođenje poreza na prazne stanove koji se ne koriste za stalno stanovanje ni najam, razvoj javnog fonda za stanovanje po principima priuštivosti, sigurnosti i održivosti, pravni okvir koji reguliše tržište zakupa – Zakon o podstanarima", navode u saopštenju. 

Poručuju da "ako investitor može da sanja kule, država mora da garantuje krovove"

"Ne sporimo potrebu za razvojem i investicijama. Ali razvoj koji ne uključuje obične ljude nije napredak – to je isključenje. Ako Crna Gora nastavi putem luksuznih projekata bez socijalne odgovornosti, postaće zemlja zaključanih apartmana i otvorenih društvenih rana. Zato poručujemo. Stanovanje je pravo – ne roba. Dom je osnovno dostojanstvo – ne luksuz", poručuju iz Udruženja podstanara. 


Portal Analitika