Turizam

Ugostitelji iz Ulcinja ogorčeni zbog povećanja nameta

Udruženje restorana: Održali smo atraktivnost Ade Bojane, ali do kada?

"Ako želimo da Ada Bojana i Ulcinj ostanu konkurentni, potrebna je strategija koja neće samo opterećivati privrednike, već i graditi održivu turističku budućnost", poručuju iz Udruženja restorana Ade Bojane

Udruženje restorana: Održali smo atraktivnost Ade Bojane, ali do kada? Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

Udruženje restorana na Adi Bojani obratilo se javnosti kako bi ih upoznalo  sa realnim stanjem na ovoj lokaciji i izazovima sa kojima se suočavaju.

Kako navode, Ada Bojana jeste prepoznatljiva destinacija, ali njena atraktivnost nije rezultat ulaganja države, već upornog rada zakupaca koji su godinama, kako tvrde, uprkos nesigurnim ugovorima i infrastrukturnim nedostacima, održavali ponudu Ulcinja na visokom nivou.
 

"Međutim, sada se suočavamo sa odlukama koje ozbiljno ugrožavaju budućnost ove destinacije. Umjesto podrške razvoju, nametnut je model obračuna zakupnina koji ne odražava realne uslove u kojima radimo.
I dalje nemamo pijaću vodu – koristimo tehničku vodu, dok se druge atraktivne destinacije oslanjaju na stabilne komunalne sisteme. Prilaz objektima nije asfaltiran, parking nije riješen. Dok turisti na drugim destinacijama imaju uređene prostore, gosti Ade Bojane dolaze putevima koji godinama čekaju rješavanje. Struja je nestabilna u jeku sezone – dok se očekuje visok nivo ugostiteljske usluge, osnovni uslovi rada nisu obezbijeđeni. I pored svega, mi smo održali prepoznatljivost Ade Bojane i ponudu Ulcinja – zahvaljujući privatnim ulaganjima i trudu onih koji ovdje rade", navode iz ovog Udruženja.

Zabrinjava, kažu, činjenica da se sada, umjesto da se problemi riješe, dodatno povećavaju troškovi zakupa, bez obzira na realne izazove.

"Pitanje je – može li Ada Bojana i Ulcinj izdržati taj pritisak? Dok se istovremeno u Albaniji i Hrvatskoj kontinuirano unapređuju turističke zone i olakšavaju uslovi poslovanja, kod nas se povećavaju nameti bez ulaganja. Ako ovakav trend nastavi, pitanje nije samo sudbina nas zakupaca, već i budućnost ponude Ulcinja kao destinacije. Gosti biraju bolje uslove, stabilniju ponudu i konkurentnije cijene – gdje će Ada Bojana biti u toj priči ako se ne obezbijedi dugoročna održivost?", dodaju oni.

Pozivaju nadležne da preispitaju modele obračuna, ali i da konačno započnu dijalog o infrastrukturnim ulaganjima.

"Održavanje ove destinacije ne može biti samo na plećima privrednika, dok država ubira prihode bez sistemskih ulaganja. Ako želimo da Ada Bojana i Ulcinj ostanu konkurentni, potrebna je strategija koja neće samo opterećivati privrednike, već i graditi održivu turističku budućnost", poručuju iz Udruženja restorana Ade Bojane.

Portal Analitika