“Poštovani, Vladimire Đakoviću, Vi ste jedan od rijetko hrabrih koji ste iznijeli u javnosti jednu bolnu istinu koja se po matrici dešava od rata 1991. do dana. Sve je to tačno ali Vi ste samo konstatovali, ali ne i ukazali na probleme koje utiču, zatim prozvali krivce i ponudili rješenja. Poljoprivreda i ribarstvo su na istim mukama”, kazali su oni.
Dodaju da niti ijednu Vladu niti bili koje ministarstvo od 2010. ne interesuje razvoj poljoprivrede bez obzira što, kako su kazali, su ih sve obavještavali o ovim problemima na koje im nikad nisu odgovorili.
“Bez jakog poljoprivrednog proizvođača i bez stručnih ministara MPSV-a i predsjednika Vlada koje žele da razumiju ovaj problem nema razvoja poljoprivrede”, rekli su iz Udruženju ribara.
Ribari, kako su kazali, iako su oskudno obrazovani dobro vide koji su to problemi i kako se mogu riješiti.
“Crna Gora je rekorder u regiji po neobrađenim poljima i izgrađenim kućama po poljoprivrednim zemljištima, a na moru nema ribarskih luka niti prvog iskrcaja ribe, sem što se može vidjeti dotrajala komercijalna ribarska flota. Ako ne vjerujete ribarima i poljoprivrednicima prošetajte po Crnoj Gori i obiđite Crnogorsko primorje pa ćete se uvjeriti u istinitost naših priča. Razni Agrobudžeti, MIDASI i IPARDI su infuzije koje dobijaju pojedinci u poljoprivredi i ribarstvu, a koji imaju novca i kojima poljoprivreda i ribarstvo nisu primarna djelatnost”, saopštili su oni.
Svi kojima je ribanje i poljoprivreda osnovna i primarna djelatnost su, prema njihovim riječima, u teškim problemima kako opstati i očuvati svoja sredstva, odnosno ribarske komercijalne brodove, bez novčanih sredstava.
“Razlozi o kojima Vi nemate hrabrosti javno reći su prejaki uvoznički lobi, što je za državu nerazvijeniji proizvođač to je od vlasti zavisniji, neulaganje u prerađivačke pogone kao i u ribarske luke i infrastrukturu na moru i ribarske komercijalne brodove kao i ribarstvo u cjelini”, stoji u reagovanju.
Smatraju da je smiješno da Crna Gora na ovolikom prostoru sa oko 630.000 stanovnika ne može sama sebe prehraniti.
“Može Đakoviću proizvesti i za izvoz i za svoje potrebe, za sve ono što uspijeva u Crnoj Gori. Samo treba država da shvati da u razvoj poljoprivrede treba uložiti velika sredstva, ali ne samo u infuzijama nego u preventivnom liječenjenju poljoprivrede i ribarstva sa velikim novčanim ulaganjima i bez predrasuda kako poljoprivrednik i ribar ne treba biti bogat i zadovoljan. Kamo sreće da su nam poljoprivrednici i ribari od svog rada bogati i zadovoljni”, zaključili su.