Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Ugovor o tehničkoj saradnji Ombudsmana i UNHCR-a: U cilju razvijanja i primjene aktivnosti i projekata u oblasti zaštite

Ugovor o tehničkoj saradnji Ombudsmana i UNHCR-a: U cilju razvijanja i primjene aktivnosti i projekata u oblasti zaštite

Ukazano je na važnost nepristrasne kontrola sistema na granici

Ugovor o tehničkoj saradnji Ombudsmana i UNHCR-a:  U cilju razvijanja i primjene  aktivnosti i projekata u oblasti zaštite Foto: Ombdusman.co.me
Portal AnalitikaIzvor

Ombudsman Crne Gore Siniša Bjeković i šefica UNHCR-a Stefanie Krause potpisali su Ugovor o tehničkoj saradnji u cilju razvijanja i primjene zajedničkih aktivnosti i projekata u oblasti zaštite i promocije ljudskih prava i sloboda prisilno raseljenih lica i lica bez državljanstva, kao i praćenje rada državnih institucija u primjeni međunarodnih standarda, navedeno je u saopštenju.

Sagovornici su se saglasili da Sporazum predstavlja nastavak uspješne višegodišnje saradnje predstavništa Agencije Ujedinjenih nacija za izbjeglice u Crnoj Gori (UNHCR) i institucije Zaštitnika, uz očekivanja da će razmjenom informacija i zajedničkim aktivnostima unaprijediti stanje u ovoj oblasti.

Sporazum predviđenog trajanja tri godine, podrazumijva blagovremeno dostavljanje i razmjenu informacija u pogledu ljudskih prava i pitanja koja se tiču prisilno raseljenih lica i lica bez državljanstva, kao što su: pristup teritoriji i postupku azila, uslovi prijema, poštovanje zagarantovanih ljudskih prava u skladu sa načelom zabrane vraćanja i protjerivanja, upis u matične knjige, socijalna inkluzija i pristup socio-ekonomskim pravima.

Ombudsman i UNHCR sarađivaće na monitoringu graničnih prelaza, centara za prihvat stranaca koji traže međunarodnu zaštitu, centara za pritvor i procedurama prinudnog udaljenja i preduzimanje mjera u cilju obezbjeđivanja da su osobe kojima je potrebna međunarodna zaštita upućene na relevantne procedure azila i da oni koji nijesu u potrebi za međunarodnom zaštitom budu vraćeni uz poštovanje njihovih ljudskih prava.

Zaposleni će učestovati u obukama, radionicama i drugim događajima, čiji je cilj jačanje kapaciteta po pitanju monitoringa ljudskih prava i zaštita prisilno raseljenih lica i lica bez državljanstva, a aktivnostima iz domena svojih mandata doprinijeće i podizanju kapaciteta i znanja u standardima i procedurama postupajućih službenika na granicama.

Zaštitnik Bjeković zahvalio je na podršci ne samo UNHCR-a već i cijelog UN sistema u Crnoj Gori, a gospođa Krause navela je da je Ombudsman važna institucija sistema koja radi odgovoran i zahtjevan posao. Ukazano je na važnost nepristrasne kontrola sistema na granici.

Podsjećaju, da je u okviru trajanja prethodnog Sporazuma Ombudsman izradio Analizu postupanja državnih organa u odnosu na tražioce azila i lica koja su izrazila namjeru da podnesu zahtjev za dobijanje međunarodne zaštite u Crnoj Gori i Analizu pristupa teritoriji za lica kojima je potrebna međunarodna zaštita u Crnoj Gori, sa analizom preporuka iz 2022. godine, kojima su prethodili višemjesečni obilasci graničnih prelaza u Crnoj Gori, centara za prihvat stranaca koji traže međunarodnu zaštitu, Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, Prihvatilišta za strance i Centra za primjenu blažih mjera.

Ispunjenje preporuka i zapažanja datih u Analizama biće predmet monitoringa u narednom periodu, u okviru saradnje upostavljene i novim Sporazumom. Neke od preporuka odnosile su se na: neophodnost da odluke o odbijanju zahtjeva, a radi obezbjeđenja pravne sigurnosti i prava na obrazloženu odluku kao segmenta prava na pravično suđenje, sadrže jasan zakonski osnov zbog kojeg je odlučeno kao u njenom dispozitivu; jačanje kapaciteta u cilju utvrđenja svih okolnosti od kojih zavisi pravilno i zakonito odlučivanje; stranim državljanima kao tražiocima međunarodne zaštite, koji su neupućeni u pozitivne propise, na jasan i razumljiv način predočavati prava i obaveze kao i posljedice u slučaju kršenja obaveza; bolju opremljenost graničnih prelaza u materijalnom smisllu i obnavljanje višejezičnih flajera na graničnim prelazima.

Portal Analitika