Crna hronika

Predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa optužio pomoćnika direktora Uprave za izvršenje krivičnih sankcija za brojne nezakonitosti

UIKS: Prijetnje Rakočevića vrhunac cinizma i arogancije

Predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Nenad Rakočević u otvorenom pismu javnosti optužio je pomoćnika direktora Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Gorana Maraša za brojna nezakonita djela, kao i da je informacije neophodne za procesuiranja neskriveno i neupitno kompromitovanog pomoćnika direktora predao Specijalnom tužilaštvu 28. jula.

UIKS: Prijetnje Rakočevića vrhunac cinizma i arogancije Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Sa druge strane, iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) su navode Rakočevića ocijenili kao vrhunac cinizma i arogancije, te da su umjesto paušalnih „rekla kazala“ činjenica očekivali konkretizaciju stanja u UIKS-u i navodnih krivičnih djela.

Rakoćević navodi da je Sindikat uprave i pravosuđa 12. jula u otvorenom pismu premijeru Dritanu Abazoviću zatražio smjenu i procesuiranje Maraša i da će ukoliko do njegove smjene ne dođe „predstavnici Sindikata u ime svih časnih i poštenih kolega UIKS-a procesuirati i javno početi objavljivati sva nezakonita djela i nepočinstva“ Maraša, koja su u posjedu njihovih saznanja.

U prvom obraćanju javnosti, Rakočević navodi da je samo dan nakon hapšenja

Budimira Krstovića, tadašnji načelnik KPD-a, sada pomoćnik direktora Goran Maraš, mimo svih propisa, pravila i ovlašćenja ušao u prostoriju u kojoj je bio Krstović, ostao sam sa njim zatvoren i boravio tamo određeno vrijeme.

"Sjutra je pretresom ćelije Krstovića nađen skupocjeni mobilni telefon. Postavlja se pitanje ko je dotičnom dostavio mobilni telefon, odnosno o čemu je tadašnji načelnik KPD-a razgovarao sa Krstovićem", navodi Rakočević.

Pravo na razgovor sa pritvorenicima, kako je istakao, bez odobrenja istražnog sudije ili predsjednika Višeg suda imaju samo načelnik Istražnog zatvora i rukovodilac službe obezbjeđenja i to u službenim prostorijama pod pratnjom i nadzorom službe obezbjeđenja ili u pritvorskim prostorijama samo kada su u pitanju neki neplanirani događaji kao što je neki međusobni sukob, zatim povređivanje, samopovređivanje, štrajk ili najava štrajka, odnosno štrajk glađu.

Rakočević navodi da je u ćeliji Miloša Medenice do sada pronađeno osam mobilnih telefona.

U vezu sa pronađenim telefonima, Rakočević dovodi upravo Maraša, koji je usmenim naređenjem naložio da se u sobu Miloša Medenice premjesti pritvorenik sa nadimkom ,,Dugi“.

"Simptomatično je da nakon što se oduzmu telefoni u pomenutoj pritvorskoj sobi, veoma brzo nakon toga pomoćnik direktora zove na razgovor pritvorenika „Dugi“ kome po difoltu ne prisustvuje niko osim njih dvojice. Svaki put nakon ovih razgovora u poznatoj pritvorskoj sobi pomenutih osoba obavezno se nanovo pronađe i oduzme novi mobilni telefon", pojašnjava Rakočević.

On je pozvao odgovorne da što hitnije reaguju u ovom slučaju.

Sa druge strane, iz UIKS-a su podsjetili da je Rakočević kao službenik UIKS-a bio dužan da svoja saznanja o krivičnim djelima i učiniocu, koja pouzdano datiraju odavno, saopšti državnim organima i prije 28. jula.

"Zakonom je propisana obaveza prijavljivanja krivičnog djela i propisana krivična sankcija u slučaju neprijavljivanja istog. Apelujemo na tužioca da sagleda ovaj aspekt Vašeg javljanja, koji mi bez ikakve sumnje tumačimo kao politički pamflet napisan da ostvari određeni, samo Vama znan politički cilj, uz posebno otežavajuću okolnost, zloupotrebe pozicije predsjednika Sindikata. Nama je jasno, da kod Vas nema iskrene želje da se iz ove Uprava a i iz našeg društva iskorijene negativni pojedinci i negativne pojave", kazali su iz UIKS-a.

Oni su poručili da su otvoreni za sve državne organe koji su nadležni za praćanje rada i kontrolu UIKS-a, kao i za organe koji su zaduženi za otkrivanje i procesuiranje učinioca krivičnih djela koji se gone po službenoj dužnosti.

Portal Analitika