Kolegijum DRI, kojim je rukovodio član Senata Radule Žurić, uradio je revizije prošlogodišnjeg finansijskog izvještaja UIP-a, kao i pravilnosti, odnosno usklađenosti poslovanja sa zakonima, propisima i drugim aktima.
„Nakon sprovedenih radnji državnih revizora i podnijetih zapisnika, Kolegijum izražava pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje na finansijsku reviziju i uslovno mišljenje na reviziju pravilnosti poslovanja UIP-a za prošlu godinu“, navodi se u saopštenju.
U izvještaju DRI se, u dijelu pregleda nepravilnosti, navodi da su izdaci UIP-a po osnovu zaključenih ugovora o djelu iznosili 180,9 hiljada eura i odnose se na isplaćene neto naknade u iznosu od 167,62 hiljade eura, obračunat i plaćen porez u iznosu od 11,18 hiljada i prirez u iznosu od 2,1 hiljadu eura.
„UIP je na isplaćene naknade obračunavala i plaćala samo porez i prirez i nije obezbijedila dokaze o radno– pravnom statusu angažovanih lica, pa se revizor nije mogao uvjeriti u tačnost izvršenog obračuna“, navodi se u izvještaju.
UIP, kako se precizira u dokumentu, nije izdatke u iznosu od 20,55 hiljada eura platila sa odgovarajućih pozicija shodno Pravilniku o jedinstvenoj klasifikaciji računa za budžet Crne Gore i budžete opština.
Takođe, kako se dodaje, UIP nije sprovela sve aktivnosti na uspostavljanju sistema finansijskog upravljanja i kontrola shodno obavezi utvrđenoj zakonom i nije predavala IOPPD obrasce Poreskoj upravi (PU) u skladu sa rokovima definisanim Pravilnikom.
„UIP je na zarade osobama angažovanim po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima obračunala poreze i doprinose u manjem iznosu za 996,58 eura, na način što nije na propisanu osnovicu primijenila stope utvrđene zakonima o porezu na dohodak fizičkih lica i o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje“, naveli su iz DRI.
UIP je, kako su dodali, angažovala tri osobe za obavljanje poslova “tehničke podrške u vršenju inspekcijskog nadzora nad primjenom zakona, podzakonskih akata i drugih propisa iz oblasti turizma i rada i radnih odnosa“, što, kako tvrde u DRI, nije u skladu sa članom 200 Zakona o radu.
Revizija je pokazala i da UIP ne obezbjeđuje analitičku evidenciju izvršenih opravki po vozilima, kako bi se mogli pratiti izdaci po osnovu tekućeg održavanja.
„Revizijom zaključenih ugovora o djelu su utvrđene određene nedosljednosti u kvalifikacijama i stepenu školske spreme angažovanih osoba sa opisom poslova koje treba da izvrše“, navodi se u izvještaju.
Iz DRI su saopštili da UIP angažuje veći broj izvršilaca po ugovorima o djelu, puno radno vrijeme i duži vremenski period, čak i po nekoliko godina, kao i da za određeni broj izvršilaca ima formiran personalni dosije u kome se nalazi radna knjižica u kojoj su unijeti podaci kao da se radi o zaposlenoj osobi.
„Stoga se može zaključiti da subjekt revizije ne pravi razliku između zapošljavanja i angažovanja osoba po ugovoru o djelu. Konstatuje se da ovakav način angažovanja osoba dovodi do negativnih posljedica koje se ogledaju u pravnoj i socijalnoj nesigurnosti izvršilaca, što u konačnom može da dovede do sudskog epiloga“, upozorili su iz DRI.
Takođe, kako se dodaje u izvještaju, UIP nije uspostavila adekvatan nadzor i kontrolu sprovođenja zaključenih ugovora, a takođe nema definisana pravila i procedure u pogledu angažovanja, odnosno izbora, lica putem ugovora, opisa poslova, visine naknade, trajanja ugovora, izvještavanja o obavljenom poslu, kontrole rada izvršilaca, potrebnih stručnih kvalifikacija.
U izvještaju DRI se dalje navodi da je Uprava za imovinu, za potrebe subjekta revizije, izvršila nabavku usluga zakupa 40 vozila i po tom osnovu zaključila Okvirni sporazum u iznosu od 720 hiljada eura, na period od 48 mjeseci.
Ukupna procijenjena vrijednost javne nabavke za prvu godinu primjene Okvirnog sporazuma iznosi 180 hiljada eura, a ponuđena cijena iznosi 178,8 hiljada eura.
„U članu 13 Okvirnog sporazuma i u članu 15 Ugovora precizirano je da nakon isteka perioda zakupa Uprava za imovinu ne stiče pravo svojine nad vozilima i dužna je isporučiocu, odnosno dobavljaču, vrati navedena vozila“, kazali su iz DRI.
U Sporazumu, u članu 20 je ugrađena klauzula tajnosti i povjerljivosti.
U DRI smatraju da, s obzirom da se u tom postupku radilo o javnoj nabavci, odnosno zakupu vozila za potrebe UIP-a, navedena nabavka nema karakter tajnog podatka, jer njenim otkrivanjem nepoznatom licu ne bi nastupile štetne posljedice za bezbjednost i odbranu, vanjsku, monetarnu i ekonomsku politiku Crne Gore.
„S obzirom da se radi o vrlo specifičnoj javnoj nabavci procijenjene vrijednosti od 720 hiljada eura, a da je ista po mišljenju revizora vrlo diskutabilna po pitanju primjene načela transparentnosti, obezbjeđivanje konkurencije, a u krajnjem i načela ekonomičnosti i efektivnosti upotrebe javnih sredstava, iz razloga što se radi o nabavci usluga zakupa vozila a ne o nabavci vozila, smatramo da Sporazum treba preispitati“, zaključili su iz DRI.