Komentarišući za Portal Analitika jučerašnju prezentaciju Strategije razvoja hraniteljstva od 2012. do 2016. godine, koju je Vlada usvojila u martu, Đukanović kaže da hraniteljske porodice moraju biti stručno i odgovorno odabrane, i da moraju biti pod stalnom kontrolom nadležnih organa.
„Ja vam tvrdim – što se Crne Gore tiče, da mi još nemamo tu hraniteljsku kulturu i da je Dom – jedan. Jer, u ovakvom zakonskom okviru, hraniteljske porodice nemaju nikakvih odgovornosti prema djetetu. Prije par dana nam je vraćeno jedno dijete koje je bilo u hraniteljskoj porodici. Porodica može da se jednostavno naljuti i da vrati dijete kada im se prohtije, što kod djeteta stvara još veću traumu nego da iz Doma nije ni izlazilo“, kazao je Đukanović.
On precizira da se dijete mora pratiti, praktično, dok ne postane svoj čovjek, da mu se mora pružiti ruka i pri školovanju i pri zapošljavanju i pri nalaženju stana.
Ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović kazao je prije dva dana da je u Crnoj Gori neophodno smanjiti institucionalni smještaj djece bez roditeljskog staranja i povećati broj hraniteljskih porodica. On je naveo da je trenutno u tim porodicama smješteno oko 400 djece.
On je na prezentaciji Strategije razvoja hraniteljstva u Crnoj Gori od ove do 2016. godine, koju je Vlada usvojila u martu, rekao da koncept hraniteljstva u Crnoj Gori postoji decenijama, ali da je uglavnom bio srodničkog tipa.
Strategijom je predviđeno inteziviranje razvoja hraniteljstva, jer se institucionalni smještaj u razvijenim zemljama smatra prevaziđenim i krajnjim nužnim rješenjem.
On je naveo da država hraniteljskim porodicama obezbjeđuje naknadu od 260 eura, uz dječiji dodatak i da to nije stimulativno.
I UNICEF veoma forsira pričuo hraniteljstvu.
Šef misije UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks kazao je da smještanje djece u bilo koju vrstu institucije treba da bude krajnja moguća mjera koja se primjenjuje na najkraći period. “Nijedno dijete mlađe od tri godine ne treba da bude smješteno u instituciju,” smatra Perks.