Politika

Đukanović: Izbor sudskih funkcionera izmjestiti iz parlamenta

Izvor

Đukanović je u intervjuu agenciji Mina rekao da su potrebna rješenja koja su u funkciji nezavisnosti i profesionalnosti sudske vlasti, čime se eliminiše prostor za politički uticaj na nosioce tih funkcija.

On smatra da reizbor svih sudija nije potreban, na šta upućuju i poruke koje stižu iz pravosudnih struktura, kao i iskustva nekih država iz okruženja.

Đukanović je kazao da su DPS-u prihvatljiva rješenja koja su na tragu preporuka Venecijanske komisije, kojima je predviđeno da izbor najviših sudskih funkcionera bude izmješten iz parlamenta. On je ocijenio da su izmjene Ustava u dijelu pravosuđa bitne jer će odrediti dinamiku puta Crne Gore ka Evropskoj uniji.

“Bez promjene tog dijela Ustava neće biti napretka u pregovorima sa EU, posebno u poglavljima 23 i 24, kojima počinje i završava se pregovarački process”, precizirao je Đukanović.

On smatra da ne bi bilo logično da se ne postigne konsenzus među svim partijama o tom pitanju s obzirom da su sve stranke, pa i opozicione, izrazile privrženost evropskom putu, a neke od njih, kako je rekao, nazivaju sebe pionirima evropskih integracija. Međutim, kako je naveo, opozicija je rješavanje najvažnijih pitanja od državnog značaja ranije koristila za pokušaje ucjene vlasti.

“Sjetimo se samo nedavnog usvajanja izbornog zakona od kojeg je takođe zavisio tempo evropske intergacije Crne Gore i političke iznude na temu jezika”, dodao je on.

Prema riječima Đukanovića, ustavne odredbe koje se odnose na identiteska pitanja su nedvosmislene. On se pozvao na član 157 Ustava, koji predviđa da je za promjene u oblasti identitetskih pitanja potrebno referendumsko izjašnjavanje. Đukanović je podsjetio da je Ustavom predviđeno da do promjene neke od tih odredbi može doći samo pod uslovom da za nju glasa tri petine svih birača.

Komentarišući zahtjeve dijela opozicije da se trobojka uvede kao narodna zastava, lider DPS-a je kazao da to nije pitanje koje zadire u ustavnu materiju.

“Niti spada u identiteska pitanja, već je predmet eventualne promjene Zakona o simbolima. O pitanjima koja ne zadiru u ustavnu materiju, može se razgovarati, ali bez uslovljavanja promjena Ustava”, rekao je Đukanović.

20MiloDjukanovicOn smatra da odnosi u vladajućoj kolaciji nijesu na najnižem nivou od njenog osnivanja, ukazujući da je i ranije bilo nesuglasica sa Socijaldemokratskom partijom (SDP) i faza kad su ti odnosi bili na mnogo nižem nivou nego danas.

Đukanović je podsjetio da je svojevremeno SDP “blokirao” izbor Duška Markovića za ministra unutrašnjih poslova i da je prekinuo podršku Vladi Filipa Vujanovića zbog potpisivanja Beogradskog sporazuma.

“Odnosi u ovoj, kao ni u jednoj koaliciji nijesu idilični. Ali u našoj koaliciji je odgovornost prema državnim i nacionalnim interesima uvijek bila iznad partijskih razlika i nesporazuma”, kazao je Đukanović i dodao da oko određenih aspekata ekonomskog razvoja u koaliciji imaju različite poglede.

On je naveo da će biti analizirane razlike kako bi se dobio precizan odgovor da li ih partijska viđenja tih problema upućuju na dalju saradnju ili na prijateljski razlaz koalicije.

“Ako možemo da sarađujemo politički odgovorno, bez kalkulacija i u interesu brze obnove dinamičnog ekonomskog rasta, produžićemo koalicionu saradnju. Ako ne, takođe odgovorno nastupićemo na izborima samostalno, vjerujem ispunjeni onim što smo za Crnu Goru zajedno učinili do danas”, precizirao je Đukanović.

On je kazao da DPS nije podržao Predlog zakona o unutrašnjim poslovima, kojim je bilo predviđeno da se Uprava policije vrati pod okrilje resornog Ministarstva, zbog konzistentnosti pravnog sistema i efikasnosti institucije kakva je policija, “i zato što ne treba da bude improvizacija sa ovlašćenjima njenog direktora, kao prvog operativca, kad smo već zadržali takvu funkciju u pravnom poretku”.

Đukanović je rekao da njegova partija ni u slučaju formiranja Anketnog odbora za istragu privatizacije Telekoma nije kalkulisala podrškom Predlogu zakona o unutašnjim poslovima.

“Znali smo, prilično pouzdano, da će, uz podršku SDP-a, Odbor biti formiran. Dakle, bili smo spremni da ostanemo u manjini. Pa ipak, nijesmo propustili priliku da ukažemo na štetnost još jedne lakrdije u izvedbi opozicije, čiji je cilj brukanje Crne Gore”, naveo je on.

Đukanović smatra da je opozicija to pokušala i zloupotrebom anketnog odbora koji se bavio pitanjem tranzita cigareta kroz Crnu Goru.

“A danas se ponašaju kao da se u međuvremenu ništa nije dogodilo, iako je kompletna njihova priča pravno i politički potpuno obesmišljena oslobađajućom presudom suda u Bariju u predmetu tadašnjeg ministra finansija Miroslava Ivaniševića i arhiviranjem mog predmeta, sa komičnim objašnjenjem da se to radi zbog imuniteta, iako su, ne obazirući se na taj isti imunitet, godinama vodili istragu. Imuniteta su se sjetili tek kad su utvrdili da ne postoji ništa što mi se može staviti na teret”, dodao je on.

Đukanović je rekao da opozicija sada ćuti o takvom ishodu svojih ranijih podmetanja, kao i o tome da je njen glavni podržavalac u tom slučaju sa italijanske strane, nekadašnji ministar finansija Otavijano Del Turko “zaglavio u zatvoru sedam godina zbog krađe”.

“E, takvu lakrdiju računajući na kratko pamćenje javnosti, hoće sada da ponove, opet na štetu Crne Gore i svih nas”, smatra on.

Upitan da li je dobro rješenje što na čelne pozicije u bezbjednosnom sektoru dolaze partijski funkcioneri, a ne profesionalci, Đukanović je rekao da je to vrlo česta pojava u demokratskom svijetu.

Važno je, kako je pojasnio, da ti ljudi prihvatajući funkcije budu istinski, a ne formalno, bezrezervno lojalni državi, njenom Ustavu i zakonima koji se odnose na djelovanje tih službi.

Đukanović je ocijenio da je rano govoriti o kandidatu DPS-a na sledećim predsjedničkim izborima.

febrdjukanovicok“Mandat predsjednika Filipa Vujanovića traje još godinu. Uvjeren sam da ćemo, kao i uvijek, izaći sa najboljim rješenjem i opet imati svog predstavnika na kormilu države”, rekao je on.

Komentarišući stvaranje novih partija na domaćoj političkoj sceni, Đukanović je rekao da se Crna Gora politički izgrađuje, demokratski sazrijeva i da su te stranke za DPS dobrodošle.

On smatra da će i dalje najuspješnije biti one partije koje znaju da mijenjaju sebe i da svoju politiku usklađuju sa političkim ambijentom i uvijek novim potrebama vremena.

“Da je DPS 1992. godine krenula u nezavisnost, sa samo deset odsto indipendentističke javnosti, tada bismo imali rat, koji bi Slobodan Milošević inicirao, kao i u drugim djelovima bivše SFRJ”, naveo je Đukanović.

U Crnoj Gori, kako je kazao, ne opstaju partije koje političke programe zasnivaju na ekstremizmu i nacionalizmu, na tenzijama sa susjedima ili na služenju interesima drugih država.

Uspješne su, prema riječima Đukanovića, one partije koje svojim konkurentnim programima dopiru do umjerenih birača koji čine većinu biračkog tijela.

Upitan da li formiranje novih partija odgovara DPS-u, zbog ocjena da će one oduzeti glasače opozicije dok će biračko tijelo najjače stranke ostati stabilno, Đukanović je rekao da vjeruje da će DPS zadržati svoje glasače i da će se pristalice opozicije osipati, nezadovoljni rezultatima partija koje su podržavali.

“Hoće li te glasove uzeti DPS ili neka nova partija na političkoj sceni Crne Gore, vidjećemo. Sada će, više nego ikada, politička utakmica biti skoncentrisana na pitanja kvaliteta života i kapaciteta svake partije pojedinačno da vodi Crnu Goru u integracije sa EU”, dodao je on.

Na pitanje da li neku od opozicionih stranaka vidi kao mogućeg koalicionog partnera, Đukanović je podsjetio da je i uoči referenduma nudio opoziciji dogovor o koaliciji u nezavisnoj Crnoj Gori, ali da oni to nijesu prihvatili.

On je rekao da svaka partija koja zavrijedi povjerenje građana na izborima i koja javno pokaže da su joj državni interesi Crne Gore jedina i neprikosnovena svetinja može računati da podijeli vlast sa DPS-om.

“Postoji samo jedan uslov - ni po koju cijenu nećemo formirati vlast sa partijama koje bi činile vlast u Crnoj Gori sa ciljem da služe interesima druge države. Teorijsko-politički, ova napomena nekom može djelovati i suvišno. U našem iskustvu, svakako ne”, zaključio je on.

Portal Analitika