Na pitanje urednika Darka Šukovića da li je to moguće, on je istakao da je važno pronaći održivo rješenje za KAP, ali nije "za očuvanje aluminijske industrije po svaku cijenu". On je podsjetio da u ekonomiji nema rješenja po svaku cijenu.
- To što je cijena, mora biti stavljena na papir i država Crna Gora mora doći do računice da je to za nju isplativo.
Đukanović kaže da Crna Gora ima dobru polaznu tačku: prednosti koje čine boksit, obučena radna snaga i mogući izvori električne energije.
- Možemo da proizvedemo novu električnu energiju koja bi bila potpora razvoju aluminijumske industrije. Ako budemo dalje pametno radili, treba da idemo na diversifikaciju proizvoda u aluminijumskoj industriji kroz razvoj prerade. Ono što je danas problem našeg aluminijumskog kombinata to je loša struktura proizvodnje. Mi proizvodimo najjeftiniji proizvod i zbog toga je održivost proizvodnje, sa stanovišta uticaja cijene električne energije, problematičan - pojasnio je on.
Đukanović je najavio da će se narednih dana razmatrati tri ponude za KAP, i dodao da će Vlada "dati jasno upozorenje da postojeći partner nije pružio dovoljno razloga za povjerenje", pa u razmatranju njegove ponude "garancije više neće biti u zoni parnerskog povjerenja". Osim aktuelnog ruskog investitora i njemačkog HGL-a, Đukanović je istakao ponudu turskog Toščelika, sadašnjeg vlasnika nikšićke Željezare i dao detalje njihovog zahtjeva za kupovnu KAP-a. Po njegovim riječima, to je svođenje radnika na održivi broj od 500 u prvih 6 godina, uz reaktiviranje Glinice i proizvodnje od 50.000 tona, ali i subvenciju od oko 9 miliona eura godišnje za struju i da država nosi oko 102 miliona eura dugova koje je već garantovala. S druge strane, Toščelik će se pobrinuti za izlazak ruskog partnera iz KAP-a.
- U roku od šest godina uložio bi u otvaranje rudnika na Maoču i novu elektranu. Prema procjenama renomiranih analitičara, ovaj zahtjev nije moguće uraditi ispod milijardu dolara ulaganja. Uz to, u rudniku i elektrani biće još 550 zaposlenih - dodao je Đukanović i potcrtao da do kraja januara očekuje definisanje dugoročnog održivog rješenja za industriju aluminijuma.
Miškovićevo poslovanje biće provjereno: Na pitanje Šukovića zašto u Crnoj Gori ne može da se desi ono što radi Aleksandar Vučić u Srbiji - obračun sa tajkunima i krupnim ribama iz vrha vlasti, Đukanović je ponovio da je vladavina prava dio najvažnijih državno-političkih prioriteta za državne organe, i da je bitan kvalitet života građana Crne Gore - pravna sigurnost svih.
No, Đukanović dodaje da u Crnoj Gori pojedinci nerijetko pokazuju, s pozivom na primjer sa strane, da zapravo unize sve što se radi ovdje.
- Jednako postoje bojne druge ilustracije naše provincijalne inferiornosti s tim nekritičkim ugledanjem na brojna, a prilično neprimjenjiva iskustva. Za mene je takav pristup neprihvatljiv. Nikada nisam mogao da razumijem ljude koji su jednosmjerno, idolopoklonički gledali prema Beogradu i tražili da se prilagođavamo svemu što su zahtjevi odatle u našoj državnoj zajednici, tako ni danas ne gledam naklono na ljude koji se sa istim idolopoklonstvom zaklinju bilo kome, uključujući i Briselu. Umjesto takve vrste vjernosti, a u stvari odsustvu samopoštovanja, treba da se okrenemo analizi onoga što je naš realni ambijenti i primjenjivi modeli razvoja svih aspekata crnogorskog društva.
- Da li znate u Crnoj Gori nekog biznismena koji je bio kapaciteta kao Miroslav Mišković? Nemam vrednosni sud o tome, jer ne znam da li je to tačno, ali se pojavila informacija da je bilo političke korupcije kroz plaćanje pojedinih ministara - dodaje i pita da li iko zna za takvu praksu u Crnoj Gori.
- Niko ni iz Srbije ni iz Crne Gore još nije uputio na bilo šta što bi moglo biti nezakonito u poslovanju kompanija Miškovića u Crnoj Gori. To ne znači da to neće biti predmet naknadne analize od strane državnih organa i da ćemo se na vrijeme upoznati ukoliko je i ovdje bilo takvih nezakonitosti.
Finansiranje partija pod lupom Tužilaštva: Đukanović kaže da nema nikakve sumnje da je dio političkih struktura u Crnoj Gori – onih koji su bili protiv obnove nezavisnosti – finansiran od strane raznih privrednih subjekata iz Srbije. O tome je, pojašnjava, imao razgovore sa Miloševićem, Koštunicom i Tadićem, a sam posjeduje dokumenta ljudi „koji su izvršavajući nalog tadašnjeg državno-političkog vođstva Srbije učestovali u tim operacijama“.
- Moguće da se moglo djelovati ofanzivnije od strane tužilačkih organa, ali vjerujem da je prilično obeshrabrujuće bilo saznanje da se to događa ne pod plaštom, nego u organizaciji vlasti i Srbiji.
On dodaje da je, samim tim, bilo teško očekivati partnersku saradnju od strane organa države Srbije u realizaciji istraga. No, kaže kako sa novom garniturom vlasti u Srbiji nije prepoznao inicijativu da se finansiraju pojedini mediji, stranke, nevladine organizacije u Crnoj Gori, naprotiv.
- Možda je ovo trenutak da se odmota i istorijsko klupko i uđe se u pitanja finansiranja političkih partija u Crnoj Gori iz nelegalnih izvora iz Srbije. I vjerujem da će se to događati nezavisno od naše volje... Mislim da je to inspirativno i za nadležne organe Crne Gore. Nadam se da će to biti dovoljan osnov vrhovnom državnom tužiocu da se obrati Srbiji i dođe do saznanja koje će baciti realnije svjetlo o tome šta su bili stvarni odnosi određenih subjekata na političkoj sceni Crne Gore sa privrednim subjektima u Srbiji i kako je sve to skupa stavljano u funkciju borbe protiv nacionalnih interesa Crne Gore – zaključio je Đukanović.