Politika

VIDEO - ĐUKANOVIĆ: Raskinućemo loše privatizacione ugovore

Izvor

Đukanović je u ekspozeu najavio privremeno manje plate, ukidanje bonusa i dodataka javnim funkcionerima.

-Svi mi, učesnici nedavne predizborne kampanje, nezavisno od partijske pripadnosti, mogli smo identično pročitati poruku biračke javnosti Crne Gore da se od nas očekuje veća posvećenost i uspješnost u rješavanju egzistencijalnih problema koji muče manje-više svaku crnogorsku porodicu. I da privilegovanu poziciju javnih ličnosti, članova Parlamenta, Vlade ili rukovodstava parlamentarnih partija, koristimo prevashodno za to da svakog dana nudimo ili utičemo na donošenje upotrebljivih rješenja koja će gradjanima otvoriti nove šanse za dostojanstven život. Takodje, i poruku da u vremenu krize moramo izoštriti senzore za socijalne probleme ljudi, koje je, kao i svuda u svijetu, kriza dovela u stanje zavisnosti, te da je nužan veći nivo društvene solidarnosti. To ne znači samo obavezu Vlade da egzistencijalno ugrožene uvede u evidenciju korisnika nekog od vidova, svakako nedostatne socijalne pomoći, nego, prevashodno odgovornost svih nas, i iz vlasti i iz opozicije, da svakim javnim gestom doprinosimo atmosferi dobrodošlice za svakog domaćeg i stranog preduzetnika i investitora koji će potrošiti novac u Crnoj Gori, stvoriti novu vrijednost i obezbijediti uslove za zapošljavanje makar i jednog gradjanina Crne Gore, naveo je Đukanović, najavivši niže funkcionerske zarade.

- To, takodje, znači i da moramo djelovati primjerom i pokazati stvarnu spremnost na lična odricanja u krizi: na privremeno niže funkcionerske zarade; na eliminisanje raznih dodataka platama, mjesečno često većih nego što je godišnja naknada svakog od korisnika socijalne pomoći; na prekid prakse da bilo ko prima više plata i nadoknada dok mladi visokoobrazovani sa potrebnim stručnim profilom godinama čekaju na prvi posao: na restriktivnije naknade za volonterski rad u UO primjerene krizi; na prodaju velikog broja službenih automobila… Isto tako na drastično smanjenje troškova službenih putovanja u inostranstvo. Šuma regulatornih agencija mora dijeliti teret krize države koja ih je osnovala. Mora se zakonom prekinuti praksa zloupotrebe instituta otpremnine, tako što će jednom iskorišćeno to pravo značiti isključivanje mogućnosti da, bez vraćanja otpremnine, bilo ko opet zasnuje radni odnos kod države kao poslodavca. To važi i za one koji su sa državnog posla pošli u penziju. Samo u slučajevima izuzetnih potreba penzionisani državni službenici, uz dodatnu zaradu, moći će da budu angažovani na javnim poslovima. Sve ovo možemo – preciznije moramo, upravo zbog krize čijem smo rješavanju posvećeni. Ali, mnoga od ovih pravila treba da postanu obrazac obavljanja državne službe u Crnoj Gori, naveo je premijer.

Raskinućemo loše privatizacione ugovore: Đukanović je istakao da će preispitati sve privatizacione aranžmane i raskinuti sve loše ugovore.

- Sve privatizacije koje su vođene od strane Vlade Crne Gore u različitim periodima i sastavima, obavljene su na zakonit i javan način, identično procedurama po kojim su ti postupci vođeni u drugim tranzicionim državama. Naravno, epilog svakog od tih procesa nije bio identičan. Negdje smo dobili boljeg, negdje lošijeg privatizacionog partnera. Ali, loša iskustva ne smiju biti razlog za osporavanje nužnosti samog procesa. Ono što možemo i trebamo da uradimo je da pažljivo uz učešće javnosti, analiziramo svaki od privatizacionih aranžmana i kritički provjerimo odgovornost partnera prema ugovorenim obavezama. Ali, da se ne iznenadimo. Doći ćemo kroz tu provjeru i do neumitnih saznanja odgovornosti naše strane, za kašnjenje i neizvršavanje mnogih ugovorima oročenih obaveza - kategoričan je Đukanović.

miloDj04

- U svim slučajevima u kojima se pokaže da partneri nijesu ispunili svoje investicione obaveze prema zaposlenima, tehnološkim viškovima ili druge važne ugovorne klauzule, bez oklijevanja, takve ugovore treba raskinuti. Takođe, u svim slučajevima kada je partner dobio određena koncesiona prava na neko državno dobro, a to pravo neracionalno koristi, takve koncesije treba oduzeti.

Tamo gdje su partneri zauzeli atraktivne lokacije na crnogorskoj obali i čekaju bolje vrijeme za sticanje trgovačkog profita dozvoljenim mjerama ekonomske politike, takve aranžmane treba okončati. Takva imovina može predstavljeti njihovo neupitno vlasničko ili koncesiono pravo. Treba se prisjetiti da je država otuđila ili dala u zakup ta dobra da bi se time obezbijedio razvoj, unaprijedila turistička ponuda, uvećao društveni proizvod i da bi se zaposlili ljudi - da bi se u Crnoj Gori živjelo bolje - istakao je Đukanović.

On je naveo da je nova Vlada spremna za pomenute izazove i istakao da je vrijeme da se državi uzvrati stavljanjem resursa u funkciju.

- Ove korekcije možemo da uradimo i Vlada koju danas biramo je na to spremna. Ne zbog demagogije, niti zbog takvog očekivanja kritički nastrojenog dijela javnosti, nego sa sviješću da su to jedini resursi, jedine šanse koje ova država ima i da oni moraju biti u funkciji razvoja sa ovim ili drugim vlasnicima ili koncesionarima.

Država je veoma predusretljivo u periodu tranzicije formirala ambijent za razvoj biznisa, na svakom od prethodno pomentutih resursa. Vrijeme je da se državi uzvrati, tako što će se ti resursi staviti u funkciju - istakao je Đukanović.

Identitetska pitanja da ne budu izgovor za nečinjenje: Vlada će maksimalno raditi na tome da afirmiše identitetsku koheziju na multikulturnom i multikonfesionalnim osnovama. To podrazumijeva nepodijeljenu brigu prema svim nacijama, manjinama i njihovim kulturama u Crnoj Gori. Svi zajedno ne smijemo dozvoliti da se ugroze bilo čija prava isticanjem i njegovanjem posebnosti - kazao je Đukanović u ekspozeu.

Đukanović je dodao i da nova Vlada "neće dozvoliti ugožavanje niti osporavanje prava crnogorske nacije, jezika ni crkve".

- Niti bilo kome sa bilo koje strane identitetska pitanja da budu izgovor za nečinjenje ili zamagljivanje esencijalnih pitanja za budućnost države - naveo je Đukanović.

On je kazao da će krupni izazov za politiku nove vlade biti kvalitet zdravstvene zašite.

Đukanović je najavio da će nakon reformisanja primarnog nivoa zdravstvene zaštite, Vlada nastaviti sa reformom bolničkog sistema i Kliničkog centra. - Vlada će racionalizacijom mreže zdravstvenih ustanova formirati osam zdravstvenih centara, a daljom integracijom dva regionalna i Klinički centar Crne Gore, rekao je Đukanović.

Portal Analitika