- Prvo, pokušavam da prepoznam šta je razlika u osnovnoj ideji. I dalje je ideja da se Srbija, kao država, posebnom brigom odnosi prema Srbima koji žive u zemljama regiona. Kako je ta briga završila devedesetih godina- ne treba podsjećati. Sjetimo se Raškovića, sjetimo se Babića, Hadžića, Milanovića, Plavšićke, Krajišnika, Koljevića, Karadžića...Sjetimo se do čega je dovela briga prema njima i onima koji su zastupali njihove političke interese- rekao je Đukanović gostujući u emisiji „Otvoreno“ Televizije Crne Gore.
Deveto koljeno u Crnoj Gori nije srpska dijaspora : On se zapitao da li srpska dijaspora u Crnoj Gori može biti oni- kojima je i deveto koljeno rođeni u Crnoj Gori, na primjer Kučima, Morači ili Crmnici...
- Ne mislim da je Srbima u Crnoj Gori potreban majčinski patrenalizam jer imaju sva prava u Crnoj Gori koja je i njihova država. U Crnoj Gori oni mogu nesmetano da izražavaju svoj nacionalni identitet, vjerski i jezički identitet- ocijenio je Đukanović, naglašavajući da ne treba ići utabanim stazama iz bliže neslavne prošlosti.
- Drugi dio moje primjedbe se odnosi na to potenciranje liderstva Srbije regiona datom samo veličininom.Ne sporimo veličinu Srbiju, ali liderstvo se ne stiče veličinom no kvalitetom –rekao je Đukanović.
Na pitanje da li se takvom politikom iz Srbije nastoji zaustaviti crnogorski evropski put Đukanović je odgovorio da se u krajnjem može doći do takvog zaključka.
On je rekao da iskustva iz 90-tih godina opominju kako završavaju partnerstva velikih, aludirajući na Bosnu i Hercegovinu.
- Ne treba prećutkivati neka fakta koja su očigledna na političkoj mapi Crne Gore.Mi želimo dobre odnose sa Srbijom uprkos opstrukciji sa beogradskih adresa.To radimo iz najiskrenijih pobuda-zaključio je Đukanović.