U tom cilju, kaže, donesen je i paket dodatnih mjera za uspostavljanje fiskalne održivosti.
- Ali su to one mjere koje nam pomažu da izbjegnemo mnogo drastičnije koje bi se u protivnom morale povlačiti već tokom ove, a svakako tokom narednih godina. Pokušali smo to da uradimo dovoljno socijalno senzibilno, štiteći interese socijalno najranjivijih grupa i vjerujem da smo, povlačeći te nepopularne poteze, obezbijedili princip socijalne pravednosti, pokušavajući da uštede obezbijedimo, prije svega, kod onih koji su u stanju da lakše podnesu dodatno stezanje kaiša.
Đukanović kaže da je 2012. bila godina dalje međunarodne afirmacije Crne Gore, koja je, urkos krizi, funkcionisala kao finansijski stabilan sistem i, za razliku od mnogih država regiona i Evrope, nije u recesiji.
- Očekuje da će 2013. biti godina dodatnih iskušenja za sve ekonomije, privredne subjekte i građane. Ovo će svakako biti godina u kojoj ćemo uložiti velike napore da iskoristimo svoje energetske resurse i obezbijedimo punu energetsku stabilnost Crne Gore u narednim godinama. Biće i godina naše pune posvećenosti korišćenju resursa za proizvodnju hrane. Takođe, ovo će biti godina u kojoj ćemo, vjerujem, uspješno odgovoriti posljednjem izazovu tranzicione ekonomije, a to je odgovor na probleme u industriji aluminijuma, za šta vjerujem da ćemo naći održiv odgovor, i to ne samo za opstanak, nego i za dalji razvoj – pojasnio je premijer.
Đukanović vjeruje da ćemo tokom naredne godine otvoriti poglavlja 23 i 24 i napraviti, kako kaže, ključne iskorake na planu početka izgradnje autoputa. On zaključuje i da vrhunski rezultati naših sportista u 2012. treba da nam budu podsticaj i na drugim poljima.
Foto: gov.me