Anđela Dragović, osoba oštećenog vida, diskriminaciju, kaže, svakodnevno proživljava.
"Kako kroz samostalno kretanje, upravo zbog pomenutih fizičkih nepristupačnosti, tako i diskriminacija u pogledu obrazovanja, zapošljavanja i kulture", navodi Anđela.
Kroz sve to prolazi više od 20 godina. I nije jedina osoba sa invaliditetom čiji položaj, mora biti unaprijeđen. Pitanje je, kako? Vlada je ukinula Direktorat za zaštitu i jednakost osoba sa invaliditetom, zbog čega negoduju u Savezu slijepih.
"Mislim da je to nešto što nije pozitivno nije obećavajuće i vjerujem da će se ta odluka još razmotriti i da ce argumenti koji postoje protiv ukidanja iste uticati da se to promjeni", kaže Anđela.
Iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava su nam saopštili da će se zaštitom osoba s invaliditetom sada baviti Direktorat za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda te da su ti poslovi pozicionirani kako navode, novim pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji. Ipak, i taj akt, sporan je Savezu slijepih.
"Nemamo čak ni jedno slovo o osobama sa invaliditetom a sa druge strane paradoksalno je da na istoj sjednici usvaamo finalni tekst strategiju o zaštiti od diskriminacije i promociji jednakosti lica sa invaliditetom ko će se tom strateigjom baviti", ističe Katarina Bigović-Kulić iz Saveza slijepih.
Dok iz Ministarstva navode da će to činiti novi Direktorat, Bigović Kulić interesuje, ko će se pobrinuti za to da Savjet za prava osoba s invaliditetom, konačno profunkcioniše.
"Imamo konačno listu članova međutim još uvijek nismo došli do konstitucije, odnosno nismo imali prvu konsititutivnu sjednicu tog Savjeta. Imamo dosta pitanja na koja nažalost još ne dobijamo dogovor kad su u pitanju prava osoba s invaliditetom i unapređenje njihovih prava", kaže Bigović Kulić.
S druge strane, iz Ministarstva ističu da je formiranje tog Savjeta u toku. Kažu da će nastaviti da sprovode preuzete obaveze koje se odnose između ostalog, na nacionalnu strategiju i konvenciju UN-a za prava osoba s invaliditetom.